Rauli është përpjekur që ta sjellë Xherardin te Reali

Stiven Xherardi është legjenda e fundit e futbollit që njoftoi se do të dalë “në pension”. Ish-futbollisti i përfaqësueses së Anglisë dhe simboli i Liverpulit ka qenë pjesë e epokës më të mirë në Premier Ligën angleze, gjatë 20 viteve të fundit. Një nga bashkëlojtarët e tij me bluzën e “të kuqve”, Xhejmi Karager, zbuloi,

Vazhdoni leximin →

Bundesliga e rrezikuar? Sa shumë para në Spanjë e Angli

Kampionati spanjoll i futbollit vazhdon të tërheqë miliona në aksione, sponsorizime dhe të drejt televizive duke krijuar së bashku me Premier Ligën, një hendek të madh me rivalët kontinentalë. Kur ky shqetësim vjen nga një ekip gjigant si Bajerni i Mynihut, atëherë vërtet që Reali i Madridit dhe Barcelona, duken nga një planet tjetër. Rinovimet

Vazhdoni leximin →

Spanja shpëton nderin në minutat e fundit në “Uembli”

Trajneri i Spanjës, Julien Lopetegui, edhe pse Spanja ka mundur të shmangë një humbje luksi në Uembli me Anglinë, ishte i bindur se gjatë 90 minutave “furia e kuqe” kishte pamje të ndryshme. Pas ndeshjes, theksin e vë tek karatekteri, metaliteti dhe ambicia për të patur personalitet gjatë lojës, dallimi mes Anglisë dhe Spanjës ishte

Vazhdoni leximin →

Pse është ndryshe trajneri i Anglisë, Sauthgejt..

Areth Sauthgejt, trajneri i Anglisë ka bërë shumë elozhe për nacionales e Spanjës, edhe pse është e privuar nga ida futbollistë kur të ndeshen së bashku. Sapo ka mundur rivalët historikë të Skocisë me 3 gola, trajneri i “Tre Luanëve”  tregon se fati i tij  dhe i ekipit ka ndryshuar ndjeshëm. “ Është prova e

Vazhdoni leximin →

Angli -Skoci, një histori me 3 gola

Nuk ka më fytyrën e dikurshme, por sfida më antike midis dy nacionalave, e vjetër prej 154 vitesh, është gjithnjë një takim për të mos u humbur. Kur Anglia dhe Skocia përballen në futboll, Mbretëria e Bashkuar ndalon.  Dhe ka pak rëndësi spektakli në planin teknik, sepse më shumë dominon agonizmi dhe shpirti britanik. Ndeshja

Vazhdoni leximin →

Aguero do të largohet nga Siti? “Gol” i Guardiolës

Sulmuesi i Manchester City-t, Sergio Aguero, premtoi besnikëri ndaj skuadrës angleze të futbollit duke shmangur mundësinë e largimit dhe të polemikave me trajnerin Pep Guardiola. Futbollisti argjentinas është lënë jashtë në ndeshjet e fundit me “qytetarët”, me sfidën në “Camp Nou” si më të bujshmen, pasi ndodhet gjithnjë e më shumë nën presion për t’u

Vazhdoni leximin →

Anglia me tren në “Uembli”, e pret armiqësia e vjetër me Skocinë!

Trajneri Garet Sauthgejt ka gjetur një mënyrë origjinale për të shkuar në stadiumin “Uembli”, e për të bërë stërvitjen e fundit përpara ndeshjes ndaj Skocisë në Botëror. Skuadra angleze priti trenin, në stacionin Lihfild Trent Vallej, përpara lagjes së njohur londineze dhe udhëtoi me me hekurudhë drejt impiantit supermodern. Pra, përveç ministrave dhe deputetëve që

Vazhdoni leximin →