Hungaria “qellon me shishe” gjunjezimin e Anglise ..!

Ajo qe ka ndodhur ne ndeshjen midis Hungarise dhe Anglise ne ndeshjen per kualifikimet ne Boteror , rrezikon te behet nje çeshtje nderkombetare. Nënë akuzë është vendosur publiku vendas q eveç fershellimave që kanë bërë kur kundershtaret janë gjunjëzuar në fushë për solidaritet ndaj levizjes kundër racizmit , por kanë leshuar edhe objekte në fushë

Vazhdoni leximin →

Askush si Anglia dhe si Mançester Siti në tregun e futbolit

Ishin përfundime që diheshin, por është ndryshe kur i shikon të pohuara zyrtarisht. Këta 10 vitet e fundit në transferimet e futbollit dominuesit financiarë nga nga ishujt britanikë. Janë klubet angleze që, në total kanë shpenzuar 10.5 miliardë euro për blerje lojtarësh (9 miliardë paundë stërlina). Kjo është rreth një e katërta e shpenzimeve totale

Vazhdoni leximin →

Nga ofendimet raciste për Sakanë, te kritikat e Murinjos e Kinit për Sauthgejtn e yjet!

Një atmosferë negative u përcoll në rrjetet sociale pas humbjes në Anglisë në finalen e Europianit. Bukajo Saka, 19-vjeçar, mori ofendime të rënda raciste pasi nuk realizoi dot penalltinë e fundit. “Kthehu nga ke ardhur në Nigeri”, “largohu nga vendi ynë”, “nigro” ishin disa nga fyerjet, plus postime simbolet e majmunit e sharje të tjera.

Vazhdoni leximin →

Anglia ëndërron triumfin europian bashkë me kombëtaren e “3 luanëve”!

Duhet të hedhin edhe një hap. Futbollistët e Anglisë kanë edhe finalen ndaj Italisë sonte në orën 21:00 në “Uembli” të Londrës, përpara sesa të munden të shpallen kampionë të Europës. Pas kualifikimit ndoshta jo bindës në grup ndaj Kroacisë, Skocisë e Çekisë, “tre luanët” arritën suksesin e madh 2-0 ndaj Gjermanisë, pastaj 4-0 me

Vazhdoni leximin →