Maldini, jo një njeri, por një brezni besnike me Milanin

Ai ishte një kapiten nga ata me përgjegjësi të madhe. Paolo Maldini nuk mund të largohej kurrë nga Milani, dhe jo vetëm për atë që përfaqësonte vetë, por edhe sepse ishte i lidhur në mënyrë të pazgjidhshme nga trashëgimia e familjes.

Këtë e kuptoi mirë edhe trajneri më i madh i futbollit i 40 viteve të fundit, Sër Aleks Fergusoni, kur vendosi ta kërkonte Paolon për Mançester Junajtidin. Për këtë, takoi babanë e tij, Çezare Maldinin, edhe ai ish-yll i Milanit dhe i kombëtares italiane.

Përgjigja e Maldin të Vjetrit ishte për lapidar, dhe sot e kujton vetë Fergusoni. “Çezare Maldini më tha se gjyshi i tij ishte i Milanit, babai i tij ishte i Milanit, ai vetë ishte i Milanit dhe djali i tij ishte i Milanit, pra duhej ta harroja këtë gjë”, – u shpreh fisniku i futbollit britanik.

Çezare luajti 12 vjet për Milanin (1954-1966), fitoi 4 tituj në Serinë A dhe një Kupë të Kampionëve. Luajti 14 ndeshje për Italinë, dhe drejtoi Italinë U21 në fitoren e Kampionatit Europian tri herë, duke vendosur një rekord.

Paolo veshi fanelën kuqezi nga 1985 deri në 2009, pra pr 24 vjet, dhe luajti mbi 1 000 ndeshje në karrierë (902 me Milanin, 126 me Italinë). Fitoi 7 tituj në Serinë A, pesë Kupa të Kampionëve dhe Champions, 5 Superkupa të Europës, dy Kupa Interkontinentale, një Kupë të Botës për Klubet, 5 Superkupa të Italisë, një Kupë të Italisë, pra 26 trofe të mëdhenj. Edhe djali i tij, Kristiani, luan futboll, ndonëse jo në nivelin e gjyshit dhe babait.

Sfidanti.al