Tirana mund Teutën dhe shkon si kryesuese në derbi!

Pritej apo nuk pritej, kjo ka pak rëndësi, pasi vlen fakti. Tirana arriti të fitonte një nga ndeshjet më të vështira të sezonit, atë në fushën e Teutës (ndonëse luajtur në “Elbasan Arena”) dhe e pret si kryesuese derbin e kampionatit ndaj Partizanit. Bardheblutë triumfuan 3-2 ndaj kampionëve në fuqi në një ndeshje që pati dy përmbysje, pasi miqtë kryesuan 1-0, pastaj durrsakët përmbyrën në 2-1 dhe në fund Tirana arriti fitoren. Edhe pse pati lojtarë që vinin nga Kovidi, dhe disa ishin në stol si Ngo apo Seferi, ndërsa Hoxhallari u hodh titullar. Xhixha në 1’, Totre në 51’ dhe Limaj në 64’ ishin autorët e golave për ekipin e trajnerit Orges Shehi, ndërsa Ivanoviç e Najdovski (autogol) shënuan për Teutën.

Në ndeshjen tjetër të së dielës, Partizani u ndal në barazim nga Kukësi 1-1 në “Arenën Air Albania”. Të besuarve të trajnerit Ilir Daja nuk u bëri punë fakti që luajtën në fushën e ripunuar, dhe ku kombëtarja priti Poloninë në 12 tetor. Cara i kaloi në epërsi në 65’, por kuksianët barazuan shpejt në 70’ me anë të Feizhaos. Në pjesën e parë, ekipi i trajnerit Longo pati një rast të mirë në fund, ndërsa pas pushimit të kuqtë patën 3 mundësi, por nuk shënuan dot asnjërën. Pas 5 javësh kampionat, Partizani ka vetëm 4 pikë duke mos pasur asnjë fitore.

Java 5: Teuta-Tirana 2-3, Partizani-Kukësi 1-1, Laçi-Egnatia 0-1, Kastrioti-Skënderbeu 2-0; Të hënën, 13:45: Kukësi-Vllaznia.

Renditja: Tirana 11 pikë, Kukësi 8, Teuta 8, Vllaznia 6 (-1), Dinamo 6 (-1), Partizani 4, Kastrioti 4, Skënderbeu 3, Laçi 2.