Skënderbeu-Tirana, finalja e Kupës sipas “skedinës” së Federatës!

Kishte kohë që flitej se Tirana do të duhej të afrohej me një trofe këtë sezon. Po ashtu, që Skënderbeu vërtet mund të mos dalë kampion (duket si titull i “taksur” për Kukësin), por edhe jashtë loje për fare nuk mund të mbetej. Sa për Partizanin, shohim e bëjmë. Zgjidhja e “teoremës” së Kupës së Shqipërisë shkoi pikë për pikë sipas kësaj skeme, me dy skuadrat e lavdishme të futbollit në vend, që do të diskutojnë fitoren e saj në finalen mes tyre.

Tirana (le ta nisim me bardheblutë) të paktën për një rast, nuk ia plasi buzën tifozëve të saj, duke eleminuar Besëlidhjen në gjysmëfinale. Pas barazimit 1-1 në Kukës, Taku e Hoxhallari shënuan golat e fitores në “Selman Stërmasi”. Ekipi i drejtuar nga Mirel Josa mbylli thuajse gjithçka në pjesën e parë kur realizoi edhe rrjetat. Një mundësi e madhe për në Ligën e Europës, që do të thotë nja 200 mijë euro në arkat e presidentit Refik Halili, që prej kohësh ka qenë shumë “hollë”. Tirana është 15 herë fituese e Kupës, rekord i ndarë me Partizanin, ndërsa kërkon triumfin e parë që nga viti 2012.

Skënderbeu do të jetë në finalen e pestë dhe do të kërkojë kupën e parë. Kampionët e drejtuar nga Ilir Daja sërish fituan 1-0 me Teutën, këtë herë në Durrës. Lojtari më i mirë i momentit, Liridon Latifi, shënoi golin e vetëm në minutën e 52-të, veçse ishte një aksion me pjesëmarrjen e Salihit dhe Gavazajt. Korçarët arritën ta kontrollonin mirë lojën, duke përfituar edhe nga fitorja 1-0 e takimit të parë. Ata patën thuajse po aq raste sa durrsakët dhe nuk u ndjenë thuajse për asnjë moment të eleminuar në “Niko Dovana”.

Sfidanti.al