Arsen Venger mund të kthehet në stol, por është larg rekordit të Edi Rejës!

Është 71 vjeç, është mirë me shëndet, dhe është kandidat për të qenë sërish trajner futbolli. Arsen Venger bën pjesë në listën e Federatës së Futbollit të Zvicrës për detyrën e selektorit në kombëtare, pas largimit të Vladimir Petroviçit që u kthye në karrierën me ekipet e klubeve. Venger ka drejtuar Arsenalin për 22 vjet dhe u largua në 2018, por ka një shans të kthehet ndërsa në 22 tetor mbush 72 vjeç.

Gjithsesi, nuk dihet nëse Venger do të arrijë dot rekordin e trajnerit të Shqipërisë, Edi Reja, që ndodhet në detyrë ndërsa është 75 vjeç. Reja mbush 76 në 10 tetor të këtij viti. Natyrisht, Reja nuk është veterani i vjetër, por është më i moshuari.

Zhezualdo Ferreira është një nga “plakushët” e mëdhenj të topit, duke qenë tani 75 vjeç, ndërsa deri në maj të këtij viti ishte në stol, së fundmi me Sportingun e Lisbonës. Oskar Tabarez është 74 vjeç dhe vazhdon të drejtojë Uruguajin, diçka që e ka bërë për 15 vjet me radhë që nga viti 2006. Dushan Bajeviç është 72 vjeç dhe është trajner i Bosnjë-Hercegovinës, Dik Advokat është 73 vjeç dhe u bë trajneri më i vjetër në historinë e Superligës së Holandës, ndërsa drejtoi Fejënordin deri në qershor.

Roi Hoxhson është 73 vjeç dhe është trajneri më i vjetër që ka drejtuar në Premier Ligën angleze deri në maj të këtij viti me Kristël Palasin. Ndoshta mund të kthehet sërish në stol, siç ka deklaruar vetë. Një legjendë e vjetër është edhe rusi Juri Semin, që ka drejtuar Lokomotivën e Moskës për 23 vjet, deri verën e kaluar në moshën 73-vjeçare.

Sfidanti.al