Cili do të jetë misteri në Ligën e Evropës? Të hënën “loja” në vazo…

Tanimë, mbas përfundimit të ndeshjeve në grupe, dihen ekipet që do të vazhdojnë të luftojnë për trofeun e dytë të rëndësishën – Ligën e Evropës (LE). Të papriturën më të madhe e ofroi Olimpiakosi grek që eliminoi Milanin. Fazën grupore të LE-së e kapërcyen që ta vazhdojnë më tej konkurrimin:
Bajer Leverkuzeni, Zyrihu, Salcburgu, Selltiku, Zeniti i Peterburgut, Sllavia e Pragës, Dinamo e Zagrebit, Fenerbahçe, Arsenali, Sportingu i Lisbonës, Betisi, Olimpiakosi, Vilareali, Rapidi i Vjenës, Aintrahti i Frankfurtit, Lacio, Genk, Malmoe, Sevilja, Krasnodari, Dinamo e Kievit, Reni, Çelsi dhe BATE Borisov.
Nga Liga e Kampioneve në Ligën e Evropës kaluan:
Bryzhi, Interi, Napoli, Gallatasaraj, Benfika e Lisbonës, Shahtjori i Donjeckut, Plezeni dhe Valensia.
Shorti për fazat eliminatore për Chamions dhe Ligen e Europes do të hidhet këtë të hënë në Nion të Zvicrës.
Sfidanti.al