E pandodhur në Champions: Sherif-Shahtar, sfidë mes dy ekipeve të republikave “që nuk ekzistojnë”!

Republika e Transdnistrisë u krijua që më fillim të viteve 90-të, duke mos pranuar të ishte pjesë e Moldavisë, dhe ekziston edhe sot praktikisht, ndonëse juridikisht nuk njihet as nga ata që janë faktikisht krijuesit e saj, sundimtarët në Moskë. Rusia nuk e njeh republikën me kryeqytet Tiraspolin, atë e njohin vetëm dy shtete të

Vazhdoni leximin →

Parashikimet e Championsit, jo shumë “të ëmbla” me Mesin e Ronaldon!

Paris SG dhe Mançester Junajtidi nuk janë pretendentët kryesorë për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon. Kështu del në një përllogaritje të një kompanie të specializuar (Grejsnot – Gracenote) për parashikimet sportive. Kandidatët më të fortë për t’u shpallur kampionë të Europës janë Bajerni si numri 1 dhe Mançester Siti si numri 2. Këta

Vazhdoni leximin →

Në Itali thonë se futbollin më të bukur e luan Milani

Dhe, ndërkaq, Andrij Shevçenko nis të ndjejë keqardhje për rivalët në Champions, Liverpul, Atletiko, Porto. “O tempora, o mores”, do të thoshte latini i lashtë. Deri pak javë më parë, kur u hodh shorti i fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve, në Itali keqardhja ndihej për Milanin që ra në shoqëri me Liverpulin e

Vazhdoni leximin →