Intervistë imagjinare me trajnerin Starova

Nëse do të bëhej një klasifikim për trajnerin më të dashur pranë presidentëve,  nuk ka dyshim se ai quhet Sulejman Starova. Edhe nofka “Bobi” është një përkedheli e merituar  nga të qënurit ndryshe me kolegët e tjerë. Bile, për kujtesë, Starova ka dhënë një assist për të qënë presidenti Duka në fronin e futbollit, atëherë

Vazhdoni leximin →

Zoti president, kujdes me përqindjet!

Sa herë që presidenti Duka shfaqet në ekran, shfaqja siguron aq shumë tifozë, sa biletat mund të shiten edhe në tregun e zi. Si një mesfushor i zoti, tani në kohën e lulëzimit të stadiumeve, presidenti e zgjedh “fushën” ku do të luajë. Kështu ndodhi edhe në shfaqjen e tij të fundit, një javë më

Vazhdoni leximin →

Ju flet Tirana…

Na u desh të prisnim shtatë javë për të parë një ndeshje të vërtetë në këtë kampionat dhe ja vlejti, qoftë edhe për të gjykuar më realisht për pjesën e mbetur të edicionit. Skënderbeu më në fund doli nga shtëpia ku e kishte ngujuar kalendari dhe të gjithë e kuptuan se ata nuk janë të

Vazhdoni leximin →

Kur na driblojnë: Spanja me top, De Biazi pa top..

– Zakonisht, për atraksion turistik, ne shpesh, i kthehemi bunkerëve, për t’i kujtuar vetes dhe të huajve se jeta jonë ka qënë në formën e bunkerit. Kurse De Biazi, bunkerin e ngriti në fushën e re të stadiumit të Shkodrës, në një ndeshje ku duhet t’i tregonim botës kureshtare, se niveli në Europian nuk ishte

Vazhdoni leximin →

Spanjës ia paskemi bërë golin…

Ajo që ka ndodhur në ndeshjen Itali-Spanjë, mu në zemër të pjesës së parë, meriton të kategorizohet tek filmat “horror” të futbollit. Italianët vraponin të dëshpëruar në kërkim të topit, ndërsa spanjollët, me stilin elegant, imponues deri në despotizëm, lodronin me një stil shpërfillës. Një skenë e pabesueshme për ata që besonin se Italia e

Vazhdoni leximin →

Fundi i marrëzisë…

Deri të shtunën, java e katërt e Kategoristë Superiore prodhoi një tabelë qesharake rezultatesh, nga ato që nuk ndodh t’i shohësh askund tjetër. Në katër ndeshje të luajtura, tre përfunduan 0-0 dhe vetëm kampionët që vazhdojnë të jenë ndryshe mundën të shënonin një gol. Por për të mos na e ulur optimizmin që na karakterizon,

Vazhdoni leximin →

Ngjyrat e kampionatit

Gara e futbollit superior në Shqipëri ka vetëm tre javë që ka filluar zyrtarisht dhe siç mund të ndodhë kudo, ende jemi të hutuar, në përpjekjet tona për të kuptuar se çfarë do të mund të shohim realisht gjatë këtij edicioni. Dhe këtu është fjala për futbollin në kuptimin real të fjalës, jo për shfaqe

Vazhdoni leximin →