Ronaldo dhe hungarezja Hosshu, sportistët europianë të vitit!

Çmimet dhe vlerësimet nuk kanë të përfunduar për Kristiano Ronaldon, edhe pse do të ketë gjithnjë vlerësime edhe për të tjerët. Në këtë rast për “të tjerat”. Kristiano u shpall sportisti i vitit në kontinentin europian për 2016-ën, duke përfshirë të gjithë sportet, ndërsa tek femrat numri 1 doli hungarezja Katinka Hosshu (lexohet Hos-shu). Ky vlerësim erdhi nga Shoqata Ndërkombëtare e Shtypit Sportiv (AIPS). Sulmuesi i Realit të Madridit triumfoi në Ligën e Kampionëve, Superkupën e Europës dhe Kampionatin Europian për ekipet kombëtare. Ai pason në këtë çmim, tenistin serb, Novak Gjokoviç. Pas Kristianos, u renditën Andi Marrej dhe Niko Rosberg.

Katinka Hosshu, notare hungareze, pati një 2016 vërtet të përsosur. Ajo doli kampione e trefishtë olimpike në Rio 2016, si dhe mori një medalje argjendi në Olimpiadë, doli kampione e katërfishtë e Europës (tetrakampione), si dhe mori një medalje argjendi, si dhe doli 7 herë kampione e botës në Botërorin në pishinë të shkurtër. Hungarezja pasoi atleten holandeze, Dafne Shipers. Në podium për 2016-ën ishin edhe tenistja gjermane, Anzhelikë Kerber si dhe çiklistja britanike, Lora Trot.