Për herë të parë në histori, “El Klasiko” do të luhet në mëngjes!

Duhej të ndodhte edhe kjo, dhe ndoshta mund të kishte qenë më herët. Për herë të parë në histori, dueli i madh spanjoll, Real-Barça, do të luhet në orët e para të mëngjesit, dhe, natyrisht jo në Spanjë. Dy klubet më të mëdhenj të Europës do të ndeshen në 30 korrik në orën 1 e gjysmë të natës, në Majemi të SHBA-së.

“El Klasiko” është rregulluar për Kupën Ndërkombëtare të Kampionëve, pra Championsin e verës që zhvillohet në Amerikë. Vendi i zhvillimit të ndeshjes më të madhe që ofron futbolli sot për sot është stadiumi “Hard Rok” në qytetin kryesor të Floridës. Marrëveshja u arrit nga ish-ylli Hristo Stoiçkov dhe njëri nga drejtuesit Manuel Arroho për Barcelonën, dhe nga Emilio Butragenjo e ish-lojtari tjetër, Roberto Karlos, që është ambasador i Realit.

Sfidanti.al