Më e keqja duket se ndodhi tek Çelsi, “shpërtheu” Diego Kosta!

Lojtarë të caktuar cilësohen gjithmonë si “mina me sahat”. Fatkeqësia është kur këta lojtarë janë të atij niveli që mund të quhen të domosdoshëm për skuadrën. Një i tillë është Diego Kosta që këtë sezon ka sjellë “mot me diell” për Çelsin, por që tani duket se “e ka mbushur qiellin me re”. Sulmuesi braziliano-spanjoll ka deklaruar se është i dëmtuar, veçse pretendimet e tij nuk i kanë bindur mjekët e skuadrës. Momenti-kyç ishte qendrimi i Antonio Kontes dhe trajneri i doli në krah stafit të tij.

Kaq mjaftoi që Diego Kosta dhe Konte të kishin një përplasje, si rrjedhojë e së cilës sulmuesi u la jashtë skuadrës që do të luajë këtë fundjavë ndaj Leiçesterit kampion në Premier Ligë. Momenti për blutë dhe për trajnerin e tyre është vërtet shumë i vështirë, pasi Kosta ka shënuar 14 gola e ka dhënë 5 asistë në 19 ndeshje në kampionatin anglez, duke qenë më i miri. Nuk do të jetë e lehtë për Konten që të vazhdojë të jetë kaq i suksesshëm pa sulmuesin kryesor, veçse në çaste të tilla, çdo trajner duhet të mbajë një qendrim.

Klubi londinez nuk e komentoi ngjarjen, por mediat britanike shkruajnë se agjentët e Kostës janë në Kinë mesa duket për të diskutuar ofertat e mundshme për sulmuesin nga Superliga e vendit të madh. Sulmuesi njihet për karakterin e tij të ashpër, ndonjëherë në pakontrollueshëm, dhe disa herë është pezulluar për sjelljet e tij.