Historia e sportit të volejbollit

Volejbolli është shpikur si sport pak më shumë se një shekull më parë. William G. Morgan në vitin 1895 kishte idenë gjeniale për të shpikur volejbollin pasi u frymëzua nga ideja për t’u servirur një sport tjetër njerëzve të cilëve basketbolli u dukej i mërzitshëm dhe aspak interesant e argëtues. Topi u huazua nga basketbolli,

Vazhdoni leximin →

Franca fiton Ligën Botërore, Brazili rigjen mallkimin në finale

Ekipi i meshkujve të Francës triumfoi në Ligën Botërore të volejbollit, mbasi “trekolorët”, në një ndeshje finale dramatike, mundën 3-2 ekipin vendas të Brazilit në prani të 21 000 tifozëve të zjarrtë brazilianë. Në fakt, kjo është finalja e pestë radhazi në Ligën Bortërore të volejbollit që “karioket” nuk arrijnë që ta fitojnë. Në setin

Vazhdoni leximin →

Çfarë më kujtoi fitorja e kombëtares ndaj Suedisë…

Fitorja me përmbysje rezultati e djemve të kombëtares të premten mbrëma ndaj Suedisë, nga 0-2 në 3-2, më ktheu pas në kohë, në një ndeshje të munguar ndaj suedezëve. Katër vite pas daljes së Dinamos në katërshen e Europës, në vitin 1978 vetëm procedurat dhe padija e drejtuesve të Federatës të izoluar të volejbollit na

Vazhdoni leximin →

Shokuese: Volejbollisti brazilian Rodrigo bëhet vajzë, Tifani!

Volejbollisti Rodrigo Pereira De Abre (32 vjeç), gjatë karrierës së tij, ka luajtur në Brazilin e tij të lindjes, Francë, Holandë dhe Belgjikë, ndërsa, tani, në Itali, por jo më si Rodrigo, por si Tifani!!! Mbas një ndryshimi shokues të gjinisë dhe marrjes së lejës nga Federata Ndërkombëtare e Volejbollit, një ekip italian i kategorisë

Vazhdoni leximin →