“JO Lojrave Olimpike”, japonezët protestojnë gjatë ceremonisë së hapjes!

Me qindra e qindra qytetarë të zemëruar protestuan në Tokio, ndërsa në kryeqytetin e Japonisë mbahej ceremonia e hapjes e Olimpiadës. Opinioni publik ka qenë vazhdimisht kundër organizimit të Lojrave Olimpike, siç e kanë treguar sondazhet dhe protestat, ndërsa duket se këto do të vazhdojnë, ndonëse autoritetet kanë marrë masa duke përjashtuar praninë e tifozëve

Vazhdoni leximin →

Man. Junajtid, 10 000 tifozë bëjnë gati protestën kundër familjes Glejzër

Suksesi në fushën e lojës duke qenë pranë finales së Ligës së Europës nuk ia ka ndërruar mendjen publikut. Tifozët e Mançester Junajtidit janë gati për një protestë të fuqishme pranë stadiumit “Old Traford”, ndërsa nuk u ka kaluar zemërimi për “proçkën” e bërë nga drejtuesit dhe sidomos nga pronarët, familja amerikane Glejzër, që deshën

Vazhdoni leximin →

Një protestë e heshtur ia vlen për 6 500 jetë të shuara në Kupën e Botës në Katar!

E përditshmja britanike “Gardian” (The Gardian) pati muajin e kaluar një shkrim investigativ ku informohej se rreth 6 500 njerëz kanë humbur jetën në Katar, që nga koha kur vendit iu akordua Kupa e Botës, ndërsa punonin në ndërtimin e stadiumeve dhe infrastrukturës. Në vazhdën e këtyre informacioneve, kombëtarja e Norvegjisë u bë e para

Vazhdoni leximin →

Kur i zbraz hallet tek futbolli, kryengritje e tifozëve të Marsejës!

Pamja nga larg ishte spektakolare, por edhe e tmerrshme. Një luftë e vërtetë shpërtheu në dyert e kompleksit sportiv të Olimpikut të Marsejës kur qindra tifozë sulmuan të zemëruar pa masë nga rezultatet e fundit të skuadrës. Tifozët hodhën fishekzjarrë dhe lëndë ndezëse, protestuan zhurmshëm kundër ekipit, trajnerit Vijas Boas, por sidomos kundër presidentit Zhak-Henri

Vazhdoni leximin →