Portierët më të kushtueshëm, Ederson lë pas Allison Becker

Në klasifikimin e përpiluar nga CIES Football Observatory, Ederson Moraes është portieri më I kushtueshëm në botë. Gardiani I Manchester City  ka një vlerë prej 86.8 milionë Euro duke lënë pas rivalin dhe bashkëkombasin e tij brazilian, Allison Becker të Liverpoolit me një vlerë prej 84.2 milionë Euro. Dominimi i Premier League në këtë klasifikim

Vazhdoni leximin →

Ramos përse poshtëron portierët me penalltitë “alla Panjenka”

Mbas largimit të Kristiano Ronaldos për te Juventusi, kapiteni Serhio Ramos mori mbi vete përgjegjësinë që të gjuajë penalltitë te Reali. Kapiteni i “mbretërorëve”, gjatë këtij sezoni, disa penallti i ka gjuajtur sipas stilit “Panjenka”, gjë që shumëkush e konsideron si ofendim ose poshtërim të kundërshtarit. “Mbas largimit të Ronaldos, unë mora mbi vete përgjegjësinë

Vazhdoni leximin →

Zbulim i vonuar i Valverdes: Për sukseset e Barcelonës meritë kanë portierët

Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde, vlerësoi portierin Jasper Silesen që bëri disa pritje të shkëlqyera në ndeshjen që ekipi katalonjës e fitoi thellë 6-1 kundër Seviljes në kuadrin e Kupës së Spanjës. Ky portier holandez, veç pritjeve shpëtimtare, priti edhe penalltinë e Ever Banegës, kur rezultati ishte 1-0 në favor të ekipit të tij. Shumëkush

Vazhdoni leximin →