Federer ushtron presion mbi IOC: Sportistët duhet të dinë nëse Olimpiket do të zhvillohen apo jo

Lojërat Olimpike do të zhvillohen apo jo? Kjo është pyetja që ngre Roger Federer që është gati të rikthehet në fushat e lojës, duke kërkuar qartësi për programet olimpike. Lojërat Olimpike janë përcaktuar të zhvillohen në 23 korrik-8 gusht të këtij viti pasi u shtynë për shkak të pandemisë coronavirus. Por në Japoni është rritur

Vazhdoni leximin →

Tokyo 2020, akord IOC-Pfizer/BioNTech për vaksinimin e sportistëve

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar arriti një marrëveshje me Pfizer/BioNTech në prag të Lojërave Olimpike dhe Paralimpike të Tokios për vaksinimin e sportistëve pjesëmarrës në këto kompeticione. Ishte vetë organizmi më i lartë sportiv në botë që njoftoi për këtë akord nëpërmjet një komunikate për shtyp. ‘Në kuadër të planeve për të garantuar siguri dhe mbrojtjen e

Vazhdoni leximin →

Egjipti, Salah kthehet cështje shtetërore

Nuk ka hapa prapa, Egjipti ka ndërmend të grumbullojë Salah për në turneun e futbollit në Lojërat Olimpike të Tokios dhe tashmë e ka kthyer atë në një cështje shtetërore. Trajneri i skuadrës së U23 të Egjiptit , Shawky Gharib konfirmoi për AFP se ka pëlqimin e sulmuesit për t’u grumbulluar me përfaqësuesen. ‘Dua të

Vazhdoni leximin →

Alarm për Lojërat, shtyhet testi i parë event i vitit

Lojërat Olimpike të programuara për t’u zhvilluar në Tokio janë gjithnjë e më shumë në rrezik. Sinjali i fundit për këtë rrezik është shtyrja e testit të parë event të vitit për shkak të masave kufizuese të vendosura në Japoni për të mposhtur pandeminë. Bëhet fjalë për eventin e notit të sinkronizuar që ishte parashikuar

Vazhdoni leximin →

Olimpiket, strategjia e IOC; vaksinimi i të gjithë sportistëve përpara Lojërave

Të vaksinohen të gjithë sportistët pjesëmarrës, përpara ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike të Tokios për të larguar përfundimisht rrezikun e anulimit të evenimentit dhe për të zhvilluar atë normalisht. Sipas ‘Daily Telegraph’, ky është plani i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë. Është kjo një fushatë e vërtetë vaksinimi në

Vazhdoni leximin →