Euroliga, Tavares mund Barcelonën, dërgon Realin në finale!

Një tjetër “El Klasiko” i koshit i fituar nga madrilenët, dhe sërish kur nuk ishin favoritë. Reali u kualifikua për në finalen e Euroligës për meshkuj, që është Championsi i basketbollit, me suksesin 78-66 ndaj Barcelonës në Arenën “Zhalgirio” të Kaunasit në Lituani. Edhe pse “merengesit” mezi u kualifikuan duke vuajtur tmerrësisht përballë Partizanit të

Vazhdoni leximin →

Euroliga, përcaktohen çiftet e çerekfinaleve

Pa ekipe ruse edhe këtë vit, që do të thotë pa CSKA-në e Moskës, që është kandidat i madh për titull në çdo kohë. Championsi i basketbollit të meshkujve mbylli fazën e grupeve dhe përcaktoi çiftet në çerekfinale. Olimpiakosi i Pireut u kthye pas shumë e shumë viteve si ekipi më i mirë i fazës

Vazhdoni leximin →

Reali, në finalen e Championsit jo vetëm në futboll, edhe në basketboll!

Ishte një ndeshje epike, siç duhet të jenë sfidat derbi mes madrilenëve dhe katalanasve, dhe fitorja e “blaugranëve” ishte e parashikueshme. Barcelona kishte qenë superiore ndaj Realit gjatë gjithë sezonit, por e vërteta është se asgjë nuk vlen derisa vjen puna tek fitorja e trofeve. “Merengesit” fituan ndeshjen që kishte më shumë rëndësi, gjysmëfinalen e

Vazhdoni leximin →

Euroliga, përcaktohen çerekfinalet “minus” një sfidë

Pas 34 javësh përfundon faza e rregullt e Kupës së Kampionëve të Europës në basketboll për meshkuj, dhe skuadrat e kualifikuara janë të ditura me përjashtim të njërës. Zeniti i Shën Peterburgut do të luajë ndeshjen e prapambetur me Panathinaikosin dhe nëse fiton, do të dalë në vend të 8-të, pozicioni i fundit që të

Vazhdoni leximin →