Ajaxi firmos me trajnerin e ri

John van’t Schip është trajneri më i ri i Ajaxit. Lajmi është dhënë nga klubi holandez, nëpërmjet kanaleve zyrtare. Schip do të pasojë Maurice Steijn, i larguar për mungesë rezultatesh. “Ajax emëron John van’t Schip si trajner të përkohshëm. Ish-lojtari i Ajaxit nënshkruan një kontratë me klubin që zgjat nga 30 tetori 2023 deri më

Vazhdoni leximin →

Ajax largin trajnerin e momentit të errët

Ajax ka bërë me dije se Maurice Steijn do të largohet me efekt të menjëhershëm nga pankina e skuadrës. 49-vjeçari ka më pak se pesë muaj në ekip dhe nuk u përshtat asnjëherë me skuadrën nga Amsterdami . Për momentin në krye të skuadrës do të jetë ndihmës trajneri Hedëiges Maduro, në pritje të gjetjes

Vazhdoni leximin →

Ajax në rrezik mbijetese

Në Holandë po konsumohet një tragjedi sportive pasi Ajax arriti me sukses të regjistronte humbjen e pestë në tetë javët e fundit duke u vënë sërish në shënjestër të tifozëve. Iutrecht që shënoi golin e suksesit 4-3 në fundin e ndeshjes duke kthyer në favor disavantazhin, ia doli mbanë të largohej me 3 pikë ndërsa

Vazhdoni leximin →

Gimenez shkruan historinë në fushën e Ajax

Klasikja holandeze, Ajax-Feynoord e ndërprerë disa ditë më parë, u mbyll më në fund sot pas zhurmës së bërë gjatë ditëve të fundit për shkak të trazirave që shkaktuan tifozët nga Amsterdami. Sulmuesi amerikano-jugor, Santiago Gimenez shënoi tre gola në sukesin e pastër 4-0 të Feynoord përballë rivalëve historikë. Në këtë mënyrë ai bëhet i

Vazhdoni leximin →

Van Basten kërkon ndalimin e futbollit në Holandë

Ajax-Feyenoord nuk përfundoi si ndeshje. Skuadra nga Roterdami dominoi klasiken e futbollit holandez, duke kryesuar 0-3 përballë “Harkëtarëve” deri në minutën e 56’. Moment kur sfida u ndërpre për të mos nisur më. Tifozët e Ajaxit, të zhgënjyer dhe zemëruar nga turpërimi në De Klassieker, nisën të shkaktonin trazira në stadium. Në lidhje me ngjarjen

Vazhdoni leximin →

Ajaks me “vrap” pas talentit rus, “tulipanët” kërkojnë transferimin e Zakharian

Teksa ishte shumë pranë italianëve të Lazio, 20-vjeçari rus i Dinamos së Moskës, Arsen Zakharian është në kërkim të një emri të ri, ku mund të nisë një “aventurë” të re për karrierën e tij, pas refuzimit të “shqiponjave” romake Tashmë për kartonin e Zakharian interesohen “tulipanët” e Ajaks, të cilët janë të gatshëm të

Vazhdoni leximin →

Uest Ham “zëvendëson” Rajs, “çekiçët” sigurojnë “shkatërruesin” e Ajaks

Pasi shiti te “topçinjtë” e Arsenal, talentin e mesfushës, Deklan Rajs, “çekiçët” e Uest Ham mblodhën plot 116 milionë euro dhe tashmë kampionët e Ligës së Konferencës po fillojnë të shpenzojnë për të forcuar skuadrën në kuadër të sezonit të ri. “Çekiçët” e West Ham kanë arritur të sigurojnë shërbimet e “shkatërruesit” të mesfushës së

Vazhdoni leximin →