Ançeloti “spiunon” Ançelotin..për Viniciusin !

Nëse do të kishte një klasifikim për trajnerët se cili është më “babaxhani”, më i talentuari për të ndjellur harmoni me futbollistët, padyshim që garën do të fitonte Ançeloti. E gjithë bota e futbollit e njeh  Karlon edhe  me sy mbyllur, por Karlo tregon atë që nuk dimë… “ Sa herë  nxehem gjatë ndeshjes me

Vazhdoni leximin →

U deshën mbi 500 ditë që dikush të driblonte Van Dajkun

Saktësisht kaluan 539 ditë, që kur ia doli ish-mesfushori i Njukasëllit, Mikel Merino në mars 2018. Virgil Van Dajk ishte kthyer në një “copë shkëmb” në qendër të mbrojtjes së Liverpulit, i pakalueshëm për kundërshtarët, madje as kur këta quheshin Lionel Mesi, Kun Aguero apo Harri Kejn. Gjithsesi, vjen një ditë që filli këputet dhe

Vazhdoni leximin →

Statistikat e Van Dajkut të jashtëzakonshme..askush nuk e driblon dot!

Futbollisti i Liverpulit, Virxhil van Dajk, u shpall lojtari më i mirë i vitit në Premier Ligë. Ai është “komandanti” 27-vjeçar i mbrojtjes më të mirë në Angli dhe pa të formacioni i Liverpulit është i paimagjinueshëm. Faqja OPTA që merret me statistika futbolli, publikoi të dhëna që konfirmojnë sezonin fantastik të këtij futbollisti holandez:

Vazhdoni leximin →

Dribling muzeal: Fatos Beqiraj arrin të realizoi katër …“prej shalësh”

Yjet e mëdhenj të futbollit në shpesh raste arrijnë që t’i përshëndesin mbrojtësit kundërshtarë, duke ua kaluar atyre topin mes këmbëve, pra duke realizuar “tunele” ose ne gjuhen popullore..prej shalesh! Një nga lojtarët që e zotëron mjaft mjaft mirë mjeshtërinë e kalimit të “tuneleve”, është Lionel Mesi, por megjithatë atë që bëri një lojtar që

Vazhdoni leximin →

Tallja për Grizmanin: Mesi e ktheu sërish në Francë!

Ka vite që Antuan Grizman luan në La Ligën e Spanjës, por këtë të shtunë u duk sikur ai po kthehej atje nga erdhi, në Francë. Kështu ishin batutat në rrjetet sociale apo në media, pas veprimit mashtrues të Lionel Mesit, në ndeshjen Atletiko-Barcelona. Kapiteni katalanas mori topin dhe u gjend përballë francezit, të cilin

Vazhdoni leximin →