Dalic ndryshon skemën e Kroacisë

Trajneri Zlatko Dalic paralajmëroi ndryshime për ndeshjen kundër Shqipërisë, sfida e dytë e Grupit B, që do të luhet të mërkurën e 19 qershorit në orën 15:00 në Hamburg. Fillimisht në energji dhe angazhim, që buron nga pritshmëritë e ndeshjes dhe përqasja ndaj lojës, e më pas sigurisht edhe në formacionin titullar. Pyetja e parë është nëse

Vazhdoni leximin →

Daliç: Duhet ta marrim Shqipërinë shumë seriozisht

Vlerësimin për veten padyshim që duhet ta kenë shumë të madh. Futbollistët e kombëtares së Kroacisë janë ata që kanë shkaktuar tronditje të fuqishme në Kupat e Botës, duke mundur radhazi Gjermaninë, Argjentinën e Mesit, Anglinë dhe superfuqinë Brazil. Në më shumë se çerek shekulli, ballkanasit kanë qenë fare pranë Olimpit të futbollit, të tretët,

Vazhdoni leximin →

Zlatko Dalic publikon listën e Kroacisë

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic ka zyrtarizuar sot listën provizore të futbollistëve, të cilët do të kenë mundësi të përfaqësojnë vendin e tyre në Euro 2024. Kështu Kroacia bëhet përfaqësuesja e parë e Grupit B, i cili plotësohet nga Spanja, Italia dhe Shqipëria, e cila tregon “armët”. Në listën provizore të Daliç vihen re emra

Vazhdoni leximin →

Daliç: Fakti që në stadium do të jenë 25 000 tifozë kroatë, tregon se çfarë ka arritur ky ekip!

Kroacia është në një tjetër finale, ndërsa është mësuar edhe me gjysmëfinale. Skuadra ballkanase do të luajë sot në Holandë për titullin e Ligës së Kombeve, përballë saj do të jetë Spanja, ndërsa tifozët “vatreni” janë të shumtë në Roterdam. Ndeshja luhet në stadiumin e Fejënordit, “De Kajp”, me kapacitet ndoshta 40 apo 50 000

Vazhdoni leximin →

Kroacia në finale, Daliç: Ta fitojmë tashmë atë medalje të artë!

Liga e Kombeve e ka sërish skuadrën ballkanase si pretendente. Më parë, Kroacia kishte arritur gjysmëfinalen dhe finalen, ndërsa tani është sërish në ndeshjen fundore me synim titullin. Suksesi në gjysmëfinale ishte ndaj Holandës, me shifrat 4-2 pas kohës shtesë, në një ndeshje të vështirë dhe me përmbysje. Holanda kryesoi 1-0 me golin e sulmuesit

Vazhdoni leximin →