Basketboll, Besëlidhja leksion Teutës

Besëlidhja ka hedhur dhe një hap tjetër drejt titullit kampion në basketboll për meshkuj, teksa të shtunën pasdite, në Pallatin e Sportit “Ramazan Njala” Durrës, ka mundur Teutën, 91-75. Një ndeshje e cila ka ardhur drejtpërdrejtë në rrjetin e Radio Televizionit Shqiptar. Lezhjanët luajnë mirë që në periodën e parë, të cilën e kanë fituar

Vazhdoni leximin →

Besëlidhja-Teuta, finalja për titullin kampion

Teuta është finalistja e dytë për titullin kampion në basketboll për meshkuj, ndërsa në ndeshjen e pestë, e cila është luajtur të dielën në pallatin e sportit “Ramazan Njala” dhe ka ardhur drejtpërdrejtë në rrjetin e Radio Televizionit Shqiptar, ka mundur Vllazninë, 79-70. Durrsakët kanë fituar periodën e parë 24-20. Shkodranët përpiqen të rivalizojnë, ndërsa kanë

Vazhdoni leximin →

Fenerbace në finalen katërshe të Euroleague

Skuadra turke e Fenerbahce kaloi në kohën shtesë Monaco 80-79 për të siguruar suksesin në ndeshjen e pestë pas barazimit 2-2. Në principatë, ekipi turk arriti të kompletonte një mision që dukej shumë i vështirë duke kaluar në kohën shtesë bardhekuqtë e Obradovic dhe për të siguruar kështu finalet e Berlinit. Pas 5 ndeshjeve shumë

Vazhdoni leximin →

Besëlidhja kalon Tiranën dhe shkon në finale

Besëlidhja ka arritur të mposhtë Tiranën për herë të tretë në këto gjysmëfinale duke siguruar biletën për në finalen e kampionatit kombëtar të basketbollit për meshkuj. Në ndeshjen e luajtur në pallatin e sportit “Qazim Dervishi” në Shkodër, skuadra lezhjane e drejtuar nga Afrim Bilali nuk e ka vënë asnjëherë në dyshim fitoren. Në periodën

Vazhdoni leximin →

Ice Cube investon te basketbollistja talentuar

Kaitlin Klark, lojtarja më premtuese e basketbollit të Universiteteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, thuhet se ka marrë një ofertë interesante për të ardhmen. Klark, e cila do të jetë e para në listën e lojtarëve, të cilat pritet që të zgjdhen në prill prej skuadrave profesioniste, është kontaktuar nga një presonazh i botës së

Vazhdoni leximin →

Basketbolli, sporti që lindi në SHBA

Basketbolli është një nga të paktët sporte me famë globale i shpikur përtej Atlantikut. Ishte saktësisht viti 1891 kur në Springfield, Massachusetts, mësuesi kanadez i fiskulturës, James Naismith publikoi idenë e tij në moshën 31-vjeçare. Ideja ishte që ai të krijonte një sport i cili duhej të luhej brenda katër mureve për të evituar temperaturat

Vazhdoni leximin →

Rikthehet NBA

NBA po hyn gradualisht në ritmin e plotë të ndeshjeve, teksa në ditën e dytë u luajtën 12 ndeshje. Në Lindje, skuadra e Boston Celtics fitoi 108-104 jashtë fushe ndaj New York, sfidë ku për Celtics u dalluan Tatum me 34 pikë e Porzingis me 30 pikë. Miqtë e bënë diferencën në periodën e parë,

Vazhdoni leximin →

Tronditet Virtus Bologna, Polonara diagnostikohet me tumor

Basketbollisti i Kombëtares së Italisë dhe skuadrës Virtus Bologna, Achille Polonara do t’i nënshtrohet një operacioni në testikuj për të hequr një tumor të zbuluar vetëm ditët e fundit. Sipas klubit bolonjez, në fund të operacionit do të njoftohet edhe koha e rikuperimit të shtatlartit. Në ndeshjen e së hënës për llogari të kampionatit kundër

Vazhdoni leximin →