Alonso e konfirmon: Nuk do garoje ne Formula 1 ne 2019

Fernando Alonso nuk do te jete pjese e Boterorit te Formula 1 ne vitin 2019. Piloti spanjoll  e konfirmoi lajmin nepermjet nje videoje te publikuar ne rrjetet sociale ku ai tregon historine e tij ne Formula 1.

Fernando Alonso debutoi ne Formula 1 ne vitin 2001 me Minardi dhe pas 4 vitesh fitoi titullin e pare boteror ne Formula 1, sukses te cilin e perseriti nje vit me vone ne 2006 te dy tituj keta te fituar me skuadren e Renault.

Alonso ka garuar me pas me Meklaren Mercedes per te kaluar ne 2010 te Ferrari ku ishte piloti kryesor deri ne 2014 per t’u rikthyer te Meklaren ku ra ne anonimat te plote.

Ne karrieren e tij ne Formula 1, Alonso ka marre pjese ne 303 gara duke fituar 32, ndersa ne 97 raste eshte ngjitur ne podium pa harruar ketu te permendim edhe 22 heret qe ka fituar pole position.

Tani ne te ardhmen e Fernando Alonsos jane Indycar Series, garat Endurance dhe 24 Ore te Le Mans ne kete te fundit ai fitoi qe ne vitin e debutimit.

Sfidanti.al