Fizarmonika e stadiumeve : sapo hapet “Air Albania”, mbyllet “Elbasan Arena”

Ku do të gjëndej një habitat tjetër futbolli, në të cilin të hapen dhe të mbyllen stadiumet sikur të ishin një ..fizarmonikë! Sapo ka filluar “loja e madhe ” në stadiumin “Air Albania”, ku fijet e barit u gjetën prej “floriri” pasi tani kanë diellin e vet, janë mbyllur portat e stadiumit “Arena” të Elbasanit, sepse më në fund fusha më e sfilutur e Superligës ka dhënë shpirt e rraskapitur. Shikoni ironinë ne foto: bejne pompa forcat e rendit, pasi e pompuan per vdekje vetë FSHF-ja, duke lejuar edhe dy ndeshje per 24 ore. Ishalla na ndrit fati , sidomos këtë herë, që kur të vendosim tapetin e ri në Elbasan, s’do të kthehemi edhe një herë, me stetoskop në dorë, për të vizituar barin e ..”Air Albania-s”..

Pyetja që nuk bëhet nëpër studio dhe konsiderohet si blasfemi : përse FSHF është trukuar si një ndërmarrje e zellshme në ndërtimin e stadiumeve dhe e papërtuar financiarisht për të ricikluar tapetet e fushave! Siç duket, në futbollin e sotëm, kombinohen dy lojëra që bëhen në të njëjtën orar : ekipet e bindura deri në mjerim, që zbresin në fushë për të goditur topin e shfryrë , kurse një ekip tjetër, ata të “parajsës financiare” që godasin “Topin e Artë, pra topin e parave !

Ne qahemi për çmimet e biletave në Air Albania dhe në Shkodër, ne Loro Boriçi, por loja për ndërtimin e stadiumeve ( vlerën e një stadiumi kanë edhe zyrat e FSHF-së që nuk mbarojnë dot punimet) kanë një biletë me çmim jete ! Tani radhën për të nusëruar e ka stadiumi “Selman Stërmasi” , për të cilin do të thuhet se është një ëndërr e shumëpritur , mund të thonë se do të jetë më i bukur edhe se stadiumi më i bukur në Ballkan “Air Albania”, por nuk do të thonë se si do të ndahen thelat në gojët e grabitqarëve…

Sfidanti.al