Legjendari Papen: PSZH-ja ka vetëm yllin Mbape dhe jo Nejmar

Kilian Mbape me tre golat që shënoi kundër Monakos vendosi tre rekorde në kampionatin francez dhe një nga ata ka lidhje me futbollistin legjendar francez, Zhan Pjer Papen. Mbape u bë futbollisti i dytë francez që arrin të shënojë 30 gola në një sezon kampionati të Ligës së 1-rë, duke barazuar rekordin absolut të Papen që dikur ka qenë sulmuesi më i mirë francez. Më 1990, Papeni, duke qenë pjesëtar i Marsejës, shënoi 30 gola, ndërkohë që sezonin e ardhshëm ai u shpall futbollisti më i mirë në botë dhe atij iu dha “Topi i artë” si kurrorëzim i karrierës së tij të shkëlqyer.
Legjendari Papen thotë se Mbape do ta dominojë futbollin botëror
gjatë 10 viteve të ardhshëm dhe konsideron se ai është ylli i vetëm i vërtetë te PSZH-ja, megjithëse është vetëm 20 vjeç.
“Mbape është ylli i vërtetë i PSZH-së. Lojtari kryesor në këtë ekip është Mbape dhe jo Nejmari. Shumëkush thotë se Nejmari është futbollist galaktikas, por PSZH-ja ka vetëm një yll dhe ai është Kilian Mbape që është e ardhmja e futbollit francez”, deklaroi Zhan Pjer Papen.
Sfidanti.al