Ksavi, nga kampion me Spanjën në përfaqësuesen separatiste

Ksavi Hernandez është kthyer sërish në përfaqësuese, por në atë të Katalonjës, krahina që prej vitesh kërkon pavarësinë nga Spanja. Në ndeshjen miqësore kundër Tunizisë, që u zhvillua në stadiumin “Montilivi” të Gironas, në fushë ishte edhe ish-ylli i Barcelonës, i cili për ironi të fatit, ka fituar titujt e kampionit të Europës dhe Botës, pikërisht me uniformën e Spanjës, që e mbajti të veshur për 14 vjet (2000 – 2014). Ndëkohë, duket theksuar që Ksavi ka luajtur për Katalonjën që nga viti 1998 dhe kjo e kësaj mbrëmje është ndeshja e tij e 12-të.

Madje në këtë takim, fantazisti që tani aktivizohet në Katar, bëri edhe një gjest të madh. Ksavi  vendosi t’ia dorëzojë shiritin e kapitenit sulmuesit të Espanjolit, Serxhio Garsia, pasi është ai që ka më shumë prezenca me përfaqësuesen e krahinës separatiste. Pjesë e kësaj skuadre do të jetë edhe një tjetër futbollist i Barcelonës, Serxhi Roberto, i cili është aktualisht pjesë e Spanjës.