“Kapen mat në Baku”, Anjeli takon Çelsin për Sarrin

Vizita në Azerbajxhan ishte paraqitur si udhëtim pune. Andrea Anjeli ka detyra në UEFA dhe duhej të ishte me domosdo në finalen e Ligës së Europës, por pse të mos bënte një rrugë e dy punë? Presidenti i Juventusit u fotografua (foto e botuar nga Tutosporti) në hotelin e Çelsit në Baku, duke u takuar me presidentin e bluve, Brus Bak. Nuk dihet se çfarë është folur mes tyre, por nuk ta do mendja që të mos jetë diskutuar fati i Mauricio Sarrit, trajnerit “hallemadh” të londinezëve.

Juventusi e kërkon Sarrin për vete, pas largimit të Alegrit, dhe lajmet janë që Çelsi do të binte dakord nëse do t’i paguheshin 5 milionë paund stërlina, rreth 5.5-6 milionë euro, diçka që nuk është problem për kampionët e Italisë. Madje, thuhet se drejtuesit torinezë paskan informuar edhe lojtarët se trajneri i ardhshëm do të jetë Sarri.

Italiani ishte në prag të shkarkimit në fillim të fazës së dytë, kur humbi finalen e Kupës së Ligës dhe pati vështirësi në Premier Ligë, por përfundimisht doli në vend të tretë, u kualifikua për në Champions, dhe fitoi Ligën e Europës. Kjo do të thotë se sezoni i tij i parë në “Stemford Brixh” mund të quhet relativisht i suksesshëm, por gjithsesi pritet që të largohet për në Torino.

Sfidanti.al