Tirana mund Apoloninë, por lajmi është që Skënderbeu fiton me Kukësin

Që kampionët në fuqi kanë ekip për të pretenduar titullin kjo është thënë gjithnjë. Tirana ka aq potencial sa për të fituar në fushën e Laçit, pra padyshim për të dërrmuar Apoloninë, siç bëri sot, ndonëse është po vetë Tirana që shkatërron shanset e veta për kampionatin. Gjithsesi, e diela ishte e mbarë të paktën për 45 minuta, pasi në pjesën e dytë u përmbys rezultati nga 1-2 në 5-2 ndaj fierakëve në “Arenën Air Albania”. “Dashuria” me stadiumin e kombëtares, nisur që vjet në sezonin e titullit, vazhdon pa u zbehur aspak, dhe tani të besuarit e trajnerit Shehi janë vetëm 5 pikë larg vendit të parë. Që do të thotë më pak se dy fitore larg. Dy gola u shënuan nga Batha, një nga Torasa, nga Ismajlgeci dhe Kale. Për fierakët realizoi dy herë Levendi.

Gjithsesi, lajmi i së dielës ishte fitorja e Skënderbeut në Kamzë ndaj Kukësit. Nën drejtimin e trajnerit Migen Memelli, që pati sukses në Akademinë e Tiranës, korçarët po kthehen në garë dhe shpresojnë të mbërrijnë Bylisin e të jenë të paktën në zonën e plej autit për të mbetur në Superligë. Të paktën, kjo është matematika. Mensah shënoi në minutën e 78-të pas një kombini fitues.

Java 26: Tirana-Apolonia 5-2, Kukësi-Skënderbeu 0-1, Bylis-Kastrioti 1-1, Vllaznia-Partizani 0-0, Teuta-Laçi 1-0. Renditja: Vllaznia e Teuta nga 46 pikë, Partizani e Laçi nga 44, Tirana 41, Kukësi 32, Kastrioti 30, Bylis 26, Skënderbeu 22, Apolonia 17.

Sfidanti.al