E mund Vllaznia në kryeqytet, turpi i radhës për Tiranën

Për të rënë nga kategoria vështirë se rrezikon, por për turpërimin, tashmë ia ka arritur. Tirana ka harruar jo vetëm të fitojë, por edhe të luajë me dinjitet, dhe kjo u duk edhe në përballjen ndaj Vllaznisë në kryeqytet. Shkodranët e trajnerit Armando Cungu, me më shumë shpirt gare dhe më shumë lojë skuadre, ia dolën të imponoheshin 2-1 duke u ngjitur fare pranë Luftëtarit të vendit të katërt.

Përballja ishte për javën e 27-të të Superligës dhe u vendos nga golat e Olsi Gocajt me penallti në minutën e 53-të e të Sajdi Gurit në të 82-ën për Vllazninë, si dhe nga ai i Cisesë në minutën e 79-të për barazimin e përkohshëm të Tiranës. Shkodranët kanë tani 35 pikë, 1 më pa se Luftëtari që ende nuk e ka luajtur ndeshjen e tij, ndërsa bardheblutë e trajnerit Mirel Josa janë në vendin e gjashtë me 29 pikë, 4 më shumë sesa Laçi i vendit të tretë nga fundit.

Gjithsesi, me Flamurtarin që ka vetëm 22 pikë dhe që rrezikon t’i hiqen të tjera nga FSHF, Tirana duhet të jetë e qetë përsa i përket mbijetesës. Fatkeqësia është që një skuadër e ndërtuar për të pretenduar kampionatin dhe me rroga të larta, është e pazonja për të qenë edhe sa një ekip mesatar dhe tifozët tiranas, të mësuar me trofe, janë ata që po vuajnë më shumë se të tjerët në Superligë.

Sfidanti.al