S’heq dorë Ksavi…  trajner i Katarit në Botërorin 2022

Ksavi Hernandez, në moshën 37 vjeç, luan futboll me ekipin Al Sad të Katarit, por, ndërkohë, po planifikon që, në një të ardhme të afërt, të hyjë në “ujrat” e karrierës si trajner. Ky ish-futbollit legjendar i Barcelonës ka dy vite që luan në Katar, ndërsa ka shprehur dëshirën që të bëhet trajner i ekipit përfaqësues të Katarit në Botërorin e vitit 2022, mikpritës i të cilit do të jetë, pikërisht, ky vend arab.

“Unë kam ardhur në Katar që të ndihmojë futbollistët e këtij vendi të avancojnë dhe të përgatiten që të mund të konkurrojnë me ekipet e pjesës tjetër të botës. Unë dua që të bëhem trajner dhe, për mua, do të ishte një lëvizje mjaft e mirë që të fitoj përvojë në stolin e drejtimit të Katarit, pasi unë i njoh mirë ekipin përfaqësues të këtij vendi dhe gjendjen e futbollit, këtu”, i vuri në dukje gazetës spanjolle “Marka”  Ksavi që plot 17 vite ka luajtur me Barcelonën, duke fituar me këtë klub të gjithë trofetë e mundshëm, ndërkohë që me përfaqësuesen e Spanjës ai ka fituar dy Evropianë dhe një Botëror.

Sfidanti.al