Këshilli i FIGC; vullnet për rifillimin e Serie A,B dhe C

Këshilli i Federatës Italiane të Futbollit ka shfaqur vullnetin e saj për rifillimin jo vetëm të Serisë A, por edhe të Serie B dhe C. Synimi i presidentit të këtij institucioni, Gabriele Gravina është që të mbyllet sezoni në të gjitha kategoritë, dhe për atë kryesore kërkon që të evitojë zhvillimin e sfidave me playoff,

Vazhdoni leximin →

Ideja e FIFA: Kampionatet, në vit kalendarik

‘Ideja për të zhvilluar kampionatet në vit kalendarik, nuk është për t’u përjashtuar, mund të jetë zgjidhjia duke parë edhe botërorin e Katarit që do të jetë në dimër-ai që e hodhi këtë teori ishte zv/presidenti I FIFA, Victor Montagliani në një intervistë për Radio Sportiva teksa përmendi edhe mundësinë e reformimit të futbollit ‘Ekziston

Vazhdoni leximin →

UEFA ka besim: Rifillimi i futbollit është i mundur

Janë qeveritë e vendeve evropiane ato që kanë fjalën e fundit përsa I përket cështjet së rifillimit të kampionateve, por te UEFA besimi për riprogramimin e tij nuk mungon. Vetë qeveria e futbollit evropian, nëpërmjer profesor Tim Mayer, e ka shprehur këtë besim për rikthimin e futbollit të luajtur sigurisht duke respektuar protokollet sanitare që

Vazhdoni leximin →

Letra ECA-UEFA: Mbyllja e kampionateve, rrezikohet Evropa

UEFA dhe Shoqata e Klubeve Evropiane, ECA  dhe ligat e Futbollit dolën me një komunikatë paralajmëruese për Federatat duke I shpjeguar se është shumë herët për të mbyllur përfundimisht kampionatet duke iu referuar kështu Belgjikës që zgjodhi të pezullojë përfundimisht Jubiler Pro league të sezonit 2019/20 për shkak të coronavirusit edhe pse vendimi pritet të

Vazhdoni leximin →

UEFA shtyu Evropianin; ja skenarët për mbylljen e kampionateve dhe Kupave evropiane

Në fillim janë kampionatet, pastaj vjen Evropiani. Me këtë parim duke I dhënë prioritet Ligave në kontinentin e Vjetër, UEFA zyrtarizoi shtyrjen e Euro 2020 me 12 muaj pas një videoconference të mbajtur këtë të martë mes presidentit Ceferin, drejtuesve të 55 Federatave, përfaqësues të Ligave, klubeve dhe futbollistëve. Tani  qeverisë së futbollit evropian I

Vazhdoni leximin →

Hipoteza e UEFA, nëse pezullohen Ligat, për titullin vlen klasifikimi më I fundit

Këtë të martë UEFA do të zhvillojë një videokonferencë me 55 Federatat Evropiane për riorganizimin e futbollit evropian për shkak të pandemisë së coronavirusit. Në këtë videokonferencë do të diskutohen 3 pika të rëndësishme; shtyrja e mundshme e Euro 2020, përfundimi I kompeticioneve evropiane për klube dhe unifikimin e kritereve për ekipet që do të

Vazhdoni leximin →