Mediat ngrenë në qiell Francën: Fitoi finalen më të çmendur!

Lavdia juaj nuk do të ekzistonte po të mos ishin ne. Kështu kanë thënë me mburrje jetë e mot mediat, ndërsa mprehën lapsin për të bërë të pavdekshëm triumfin e Francës në Botëror. Në Francë, “L’Ekip”, bën lojë fjalësh, me titullin: Një tjetër botë! Nënkuptohet, një tjetër Botëror! “Liberasion”: Finalja! Në fund të çmendurisë! “Lë

Vazhdoni leximin →

Mister e ardhmja e Mesit dhe Ronaldos, mediat “qajnë” eleminimin e yjeve!

Dy superfuqi më pak. Argjentina nënkampione e botës, dhe Portugalia kampione e Europës, ishin viktimat e tjera, pak ditë pas Gjermanisë kampione të botës. Lionel Mesi nuk preferoi të fliste për mediat pas disfatës. Kristiano Ronaldo, ndërkaq, pranoi me shumë sportivitet. “Dua të përgëzoj Uruguajin për fitoren, – u shpreh Kristiano, – Ia doli sepse

Vazhdoni leximin →

Spanja e Portugalia të kualifikuar, por askush nuk është i kënaqur!

Një minutë çmendurie vendosi gjithçka. Spanja e para e grupit, Portugalia e dyta, dhe jehona, reagimet e kritikat nuk mund të mungonin. Ja mediat spanjolle. “Marka”: Rroftë VAR-i! Por, në këtë mënyrë nuk e fitojmë Botërorin! Njësoj edhe “AS”: Rroftë VAR-i! Spanja fiton grupin në një minutë të denjë për Hiçkokun! “El Mundo Deportivo” në

Vazhdoni leximin →

Jehona për Gjermaninë: Bredhin 21 burra pas topit, në fund fiton …!

Gjithçka në fund ishte e merituar. Gjermania fitoi dhe gjithë bota nuk reshti së thëni “ju lumtë” futbollistëve kampionë të botës. Jehona mediatike ishte e fuqishme. “L’Ekip” nga Franca: Goditja e mjeshtrit! Italiania “Il Korriere delo Sport”: Nuk dorëzohen kurrë! “Marka” nga Madridi: Kros ringjall Gjermaninë! Anglezja “Deili Meil” aludon për shprehjen e Linekerit dhe

Vazhdoni leximin →