Japonia mbetet pa Olimpike, por në maj kthehet futbolli

Për momentin është një hipotezë optimiste e diktuar nga shpresa. Por një ditë pas vendimit zyrtar për shtyrjen e Lojërave Olimpike të Tokios, dicka të bën përshtypje;Lega e Futbollit profesionist në Japoni bëri të ditur se kampionati I Divizionit të Parë do të rifillojë në 9 maj pas një periudhe pushimi prej më shumë se

Vazhdoni leximin →

Infantino dhe e ardhmja e futbollit: Më pak skuadra, por më të ekuilibruara

Ngjarjet turbulluese në botë dhe frenimi I detyruar I aktiviteteve për shkak të Covid-19 imponojnë reflektim dhe të japin mundësinë për të ndryshuar dhe nëse ke mundësinë për të përmirësuar të gjitha aspektet e jetës duke përfshirë këtu edhe futbollin. Edhe presidenti I FIFA, Gianni Infantino po shkon në këtë drejtim ‘Futbolli rrezikon të shkojë

Vazhdoni leximin →

Urtësia e Klopit: Unë nuk pretendoj të interesohem për lojtarët, unë interesohem për ta!

Eleminimi nga Championsi vështirë t’ia ketë ulur ndopak “aksionet” në bursën e futbollit. Jurgen Klopi mbetet po ai, një trajner i shkëlqyer, ndoshta që ka hyrë pak vonë në botën e fituesve, por që ka vendin e tij të merituar, përveçse është shumë tërheqës me sinqeritetin dhe shpërthimet e tij emocionale. Gjermani 52-vjeçar flet hapur

Vazhdoni leximin →

Çfarë kënaqësia, kategoritë e pesta në Angli plot me tifozë edhe në koronavirus!

Mediat britanike e raportojnë me një ndjenjë melankolie, gëzimi, fataliteti dhe dëshpërimi. Edhe pse Premier Liga u bllokua, dhe po ashtu çdo kategori profesioniste në Angli, Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut, futbolli amator vazhdoi edhe këtë fundjavë, madje me stadiumet plot. Pati rritje të publikut me mbi 25 për qind, ndoshta edhe sepse nuk

Vazhdoni leximin →