F1, FIA ‘fal’ bluzën e Hamilton kundër policisë amerikane

‘Nuk do të braktis luftën kundër padrejtësive dhe diskriminimeve racial-siguroi Lewis Hamilton dhe e gjithë kjo në një kohë kur FIA vendosi që të mos hapë hetime për bluzën që kampioni i botës veshi në podiumin e garës së Mugellos. Në Bluzën e Hamilton shkruhej: ‘Arrestoni policët që vranë Brenna Taylor’. Ishte një zëdhënës i

Vazhdoni leximin →

Cështja Ferrari, Red Bull në sulm: FIA, e korruptuar si FIFA

Nuk shuhen polemikat dhe pakënaqësitë në Formula 1 që në prag të sezonit të ri që nis javën e ardhshme, sheh skuadrat që të rebelohen kundër FIA dhe Ferrarit për cështjen e njësisë së fuqisë së motorit. Pavarëisht përgjigjes së Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit ndaj komunikatës së përbashkët të Mercedes dhe 6 skuderive të tjera,

Vazhdoni leximin →

F1, FIA iu përgjigjet skuderive ‘rebele’: Akordi me Ferrarin për motorin, sipas rregullave

Pas komunikatës së ashpër të disa skuderive të Botërorit të Formula 1 kundër akordit të arritur mes Federatës Ndërkombëtare të Automobilizimit dhe Ferrarit për njësinë e fuqisë në motorin e Kokëkuqes, ka ardhur edhe reagimi I vetë FIA nëpërmjet një komunikate të gjatë për shtyp. Institucioni që administrion kompeticionet automobilistike mohoi akuzat teksa deklaroi se

Vazhdoni leximin →

Cmimet e FIA, Raikonen-show në Shën Pjetërsburg

Shën Pjetërsburgu ishte vendi pritës i edicionit të radhës së ceremonisë së ndarjes së Cmimeve për më të mirët e vitit të Botërorit të Formula 1. Protagonsiti i kësaj mbrëmjeje mesa duket u bë ish piloti i Ferrarit, Kimi Raikkonen që vendosi të festojë pa fre dhe këtë e bëri duke bërë një mimikë në

Vazhdoni leximin →

FIA, Zhan Tod mbetet president i institucionit

Zhan Todt konfirmohet si presidenti I Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit.Në mbledhjen e zhvilluar në Paris, francei 71 vjecar fitoi mandatin e tij të tretë në krye të këtij institucioni, Todt, që ishte I vetmi kandidat në garën për presidencën e FIOIA, ishte ai që I hapi rrugën blerjes së Botërorit të ormula 1 nga Libery

Vazhdoni leximin →