Federer, ‘mbreti’ i Sportit; më i miri në mbrëmjen e çmimeve Laureus

Roxher Federer triumfoi në ceremoninë e ndarjes së cmimeve Laureus Aëard. Tenisti zviceran u shpall sportisti më i i mirë duke lënë pas rivalin e tij të përjetshëm Rafael nadal dhe emra të tjerë si Ljuis Hamilton e Kristiano Ronaldo. Por Federer fitues i 20 titujve Grand slam në karrierë nuk u mjaftua me vetëm një çmim. 36 vjecari u vlerësua edhe me cmimin për Rikthimin e vitit duke e cuart në 6 numrin e trofeve Laureus. ndërsa si sportisja më e mkirë e vitit për 2017 u shpall Serena Uilliams e cila me suksesin në Australian Open e coi në 23 numrin e titujve Grand Slam në tenis.

Në mbrëmjen e cmimeve laureus, mercedes u shpall skuadra më e mirë, ndërsa golfisti spanjoll, Serhio Garsia fitoi si Zbulimi i vitit. Një çmim i veçantë shkoi edhe për skuadrën braziliane Shapekoense, me vlerësimin  ‘Momenti më i mirë i vitit’, me rikthimin që bëri kjo skuadër, pas rrëzimit të avionit të skuadrës në vitin 2016.

sfidanti.al