Kosova fiton në “Billie Jean King Cup”

Përfaqësuesja e Kosovës në tenis e ka shënuar edhe fitoren e dytë në “Billie Jean King Cup”, që është Botërori në konkurrencë ekipore te femrat. Të mërkurën në Vilnius të Lituanisë, Kosova fitoi 3:0 ndaj Maltës. Adrijana Lekaj dominoi plotësisht në ndeshjen e parë duke fituar 6:0, 6:0 ndaj Carla Baldacchinos. Në takimin e dytë,

Vazhdoni leximin →

Alcaraz befason, tërhiqet nga Monte Carlo

Carlos Alcaraz njofton tërheqjen e tij nga ATP Montecarlo, Masters 1000 i tretë i sezonit në fushën me dhe të kuq të Principatës. Kampioni spanjoll, falë një problemi me krahun e djathtë, i dha lamtumirën paraprakisht turnout. Numri 3 në botë, si dhe i treti në short, do të kishte debutuar nesër (e mërkurë 10

Vazhdoni leximin →

Rafael Nadal tërhiqet nga një turne tjetër

Rafael Nadal është në një periudhë shumë delikate të karrierës me tenistin spanjoll që deklaroi së fundmi se nuk mund të marrë pjesë në turneun e Monte-Carlos që zhvillohet nga data shtatë deri më 14 prill. 37-vjeçari, theksoi se trupi nuk e lejon të marrë pjesë në turne ndërsa shtoi se për të është shumë

Vazhdoni leximin →

Alcaraz dëmtohet në Rio dhe rrezikon statusin e numrit 2

Numri 2 i botës në Tenis, Carlos Alcaraz u tërhoq nga turneu “ATP 500” në Rio de Zhaneiro. Spanjolli u dëmtua në kavilje gjatë ndeshjes së parë ndaj Thiago Monteiros, teksa në momentin e ndërprerjes, sfida ishte në barazimin 1-1. Vetë Alcaraz u shfaq shumë i ngarkuar emocionalisht për mediet pas takimit, teksa ende nuk

Vazhdoni leximin →

Tenisi, sporti 8-shekullor

Sporti i tenisit i ka fillesat që në shekullin e 12 në Francë ku fillimisht loja quhej “jeu de paume (“loja e palmave”)” ndërsa më pas u shtuan raketat, rrjeta, fushat me standarte dhe shkallët e për spektatorët dhe topat që njohim sot. Gjithsesi, në fillesat e veta ky sport nuk ishte kaq modern sa sot,

Vazhdoni leximin →

Dramë në tenis, francezi Montcourt vdes në moshën 24-vjeçare

Tenisi francez mban zi për vdekjen e Mathieu Montcourt, një 24-vjeçar. Vdekja, shkruan gazeta franceze “L’Equipe”, ka ndodhur mbrëmë dhe ende nuk janë bërë të ditur shkaqet. Federata Franceze ka njoftuar se do të lëshojë një deklaratë sot. Në karrierën e tij, Montcourt kishte arritur nr. 119 në renditjen ATP. Ai e mbylli vitin 2008 në

Vazhdoni leximin →

Rivaliteti më i zjarrtë i raketës

Federer-Nadal, 42 grand slam në total, rivaliteti simbol i erës moderne të tenisit pas trashëgimisë që lanë Borg, Becker apo Sampras. Dy stile tërësisht të ndryshme, spanjolli me fizikun dominues dhe mbreti nga Zvicra me teknikën dhe klasin pa limit. Nadal dominues ne statistika por Federer tenisti më popullor mes mbështetësve. Klasi i Federer ishte

Vazhdoni leximin →

Osaka rikthehet pas problemeve me depresionin

Naomi Osaka rikthehet në fushat e tenisit pas 517 ditëve mungesë. Ish-numri 1 i botës shkeli në tokën australiane për turneun e parë të sezonit, atë të Brisbane që i paraprin grand slam-it të parë të sezonit në Australian Open. Në ndeshjen e parë, raketa japoneze mundi gjermanen Tamara Korpatsch dhe u mund në të

Vazhdoni leximin →