Gatuzo sheh Milan “të shëndetshëm”, dhe bind Andrea Pirlon

Milani në Champions mbetet ende një frazë heretike. Vështirë t’ia nxerë goja edhe tifozit më të zjarrtë kuqezi, por gjithsesi hipoteza po i afrohet disi të vërtetës. E pranon edhe Andrea Pirlo, ish-regjisori i mrekullueshëm kuqezi dhe i të kaltërve të Italisë, të cilin e pyetën nëse ka guximin të vendosë një euro bast për Milanin në Champions. “Do të nisja të mendoja …”, – ishin fjalët e “bukurisë së futbollit”.

Nga Pirlo te Gatuzo, pra tek ai që po bind Andrean se kjo gjë është e mundur. Gatuzo është një optimist i pandreqshëm, gati t’i bjerë edhe murit me kokë, mjaft që t’ia dalë, ndërsa fjalët e tij janë “melhem” për shpirtin e tifozëve. “Milani me probleme? – tha ai, – nuk mund të jetë, pasi rrogat na i japin para kohe. Organizimi është i shkëlqyer, pastaj Fasone e Mirabeli më thonë se arkat i kemi plot me para. Për lojtarët ka dy kushte, të ketë rroga korrekte dhe të ketë organizim”.

Nën drejtimin e ish-mesfushorit, Milani e ka marrë veten dhe jo vetëm që po ngjitet në Serinë A, por edhe pretendon seriozisht në Ligën e Europës ku është shumë pranë kalimit në të tetat e finaleve, përballë Ludogorecit në “San Siro”, me ndeshjen e parë të fituar 2-0.

Sfidanti.al