Mesi, ‘komerdarja’ e Barcelones; argjentinasi i ka dhene 17 pike katalanasve

Barcelona perjetoi ndoshta mbremjen me te veshtire kete te shtune ne kampionatin spanjoll. Ne ‘Sanchez Pizjuan’ skuadra katalanase barazoi 2-2 ne nje ndeshje qe deri ne minuten e 88 dukej se e kishte te humbur. Ishte Lionel Messi qe mundesoi  evitimin e humbjes se pare ne kampionat me argjentinasin qe u aktivizua ne fushenne lojes ne pjesen e dyte.

Nul eshte hera e pare qe Messi nxjerr nga telashet Barcelonen. Deri tani 30 vjecari me golat dhe pasimet e tij i ka dhene Barcelones 17 pike. Nga 25 golat e argjentinasit, 7 prej tyre u kane dhene katalanasve 10 pike dhe 3 nga 12 pasimet e tij kane dhene 3 pike, ndersa ne ndeshjet ku ka pasur gol dhe pasim te Messit, Barcelona ka fituar 4 pike.

Keshtu Messi ka dhuruar pike Barcelones me golat e tij ne ndeshjet me Alaveshin, Selten, Las Palmas, Atletiko Madrid apo kjo me Sevijen. Persa u perket pasimeve, Mesi kontribuoi duke dhene pike ne ndeshjet me Getafen, Valencian dhe Espanjolin. Barcelona ka marre pike fale kombinimit gol-pasime te Mesit ne perballjet me Las Palmasin me 1 tetor dhe Real Sociedad.

Sfidanti.al