Euro 2024, UEFA publikon formacionin më të mirë

Pas përfundimit të Euro 2024, UEFA ka bërë publik formacionin më të mirë të kompeticionit. Përzgjedhja është bërë nga ekspertë të fushës, në bazë të paraqitjeve të futbollistëve, gjatë Europianit. Portieri Maignan ka përpara Cucurrellën e Spanjës, Salibën e Francës, zviceranin Akanji dhe anglezin Walker. Mesfusha flet spanjisht, me Olmo, Rodri, e Ruiz. Kampionët si

Vazhdoni leximin →

UEFA “kërcënon” ministrin italian, rrezikojnë klubet e Serisë A

Klubet e Serie A rrezikojnë të përjashtohen nga kompeticionet Europiane, një kërcënim real ky për Interin, Milanin, Juventusin, por edhe Bolonjën, Atalantën, Romën, Lazion e Fiorentinën që mund të përballen me një vendim përjashtues nga UEFA. Gjithçka ka të bëjë me projekt-ligjin e ri që pritet të miratohet në Itali, me presidentin e organizmit europian,

Vazhdoni leximin →

UEFA nuk e hedh poshtë arbitrin Taylor

UEFA ka mbrojtur vendimin e Entoni Taylor-it për të mos dhënë penallti në ndeshjen mes Spanjës dhe Gjermaninë. “Dora e Cucurella-s nuk ishte në një pozicion jo natyral në momentin që u godit nga topi”, ishte arsyetimi i dhënë nga UEFA. Përpara Europianit arbitrat janë grumbulluar nga Roberto Rozetti, i cili i ka rekomanduar të

Vazhdoni leximin →

UEFA me dy standarte, Bellingham jo si Demiral

UEFA ka zyrtarizuar sot vendimet disiplinore ndaj Demiral dhe Belingham. Mbrojtësi truk do të mungojë për dy ndeshje dhe do të jetë në dispozicion të Montelës vetëm në finale nëse Turqia kalon Holandën dhe njërën mes Anglisë dhe Zvicrës. Sa i përket Belingham, gjesti i bërë në fund të ndeshjes përballë Sllovakisë, do t’i kushtojë 30.000 mijë

Vazhdoni leximin →

Gjobat për Federatat “pasuruan” UEFA-n

UEFA ka bërë publike shifrat e gjobave të vendosura për Federatat, të cilat ishin pjesë e fazës së grupeve në Euro 2024. Mësohet se vetëm tre tifozeri janë shembullore pasi me sjelljen në stadiume nuk u kanë kushtuar asnjë euro Federatave respektive. Mes Federatave të ndëshkuara spikat edhe ajo gjermane, e cila ndryshe nga të tjerat

Vazhdoni leximin →

Gaboi në ndeshjet e grupeve, UEFA çon në shtëpi gjyqtarin holandez

Përfundon më herët aventura e gjyqtarit Danny Makkelie në Euro 2024. Arbitri holandez është informuar nga UEFA se nuk do të gjykojë më asnjë ndeshje në fazën finale të Kampionatit Evropian. Arsyeja? Polemikat e shumta kundër tij pas dy ndeshjeve të arbitruara në fazën e grupeve, Gjermani-Hungari dhe Itali-Kroaci. Në ndeshjen e Italisë, arbitri kishte caktuar

Vazhdoni leximin →