Në Shqipëri ende luten për derbin, por Milan-Inter në Itali mund të jetë me 100% tifozë!

Nuk dihet nëse kryeministri shqiptar, Edi Rama, do të lejojë (formalisht, duhet të jetë Komiteti i Ekspertëve) që ndeshja derbi e kryeqytetit mes Partizanit e Tiranës të luhet më stadiumin plot në “Arenën Air Albania”. Klubi organizator ka bërë kërkesën, ndërsa mbështetet në një argument të fortë që në Arenë do të luhet Shqipëri-Poloni pa

Vazhdoni leximin →

“San Siro” si “Arena Air Albania”, Interi e Milani

UEFA ka rënë në dashuri me të, dhe është përzgjedhur që aty do të luhet gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Italisë e Spanjës. Kjo sfidë do të jetë të mërkurën dhe ka bërë që stadiumi “San Siro” t’u ngjajë pak impianteve shqiptare, si “Arena Air Albania”, apo edhe “Niko Dovana” apo stadiumi i Laçit,

Vazhdoni leximin →

San Siro mund të shembet: Nuk ka interes kulturor

San Siro mund të shembet dhe t’i krijoje hapesire stadiumit te ri. Ai që e vendosi këtë ishte Komisioni Rajonal për pasurinë kulturore të Lombardisë pas kërkesës së bërë në 13 nëntor nga kryetari i Bashkisë së Milanos, Beppe Sala teksa e konsideroi si një impiant që nuk paraqet interes. Kryebashkiaku i qendrës lombarde Sala

Vazhdoni leximin →

Milan-Inter dhe San Siro I ri; ja projekti I Populus

Në 26 shtator në Universitetin Politeknik të Milano-Bovizas do të prezantohen zyrtarisht dy projektet e mbetura në garë për stadiumin e ri të San Siros. Interi e Milani do të zbulojnë ‘concept design’ të prezantuar nga studio e arkitekturës Populous dhe Manica+Sportium. Sipas këtij projekti stadiumi është përfshirë në një distrekt shumëfunksional aktiv në 365

Vazhdoni leximin →