Peshëngritje, Qerimaj mungon në Tajlandë,

Shqipëria do të përfaqësohet vetëm me një sportist në Kupën e Botës në Peshëngritje. Briken Calja do të marrë pjesë në aktivitetin e fundit kualifikues për Lojërat Olimpike “Paris 2024”, ndërsa Erkand Qerimaj për arsye shëndetësore do të mungojë në këtë turne. “Ditën e djeshme më datë 31/03/2024 është nisur drejt Tajlandës për aktivitetin e

Vazhdoni leximin →

Shtanga shkëlqen në europianin e Bullgarisë

Shqipëria ka arritur rezultate fantastike në ditën e dytë në Kampionatin Europian të peshëngritjes. Europiani që po mbahet në Sofie të Bullgarisë ka rezultuar mjaft “fatsjellës” për Kombëtaren shqiptare, të cilët kanë fituar ditën e djeshme 3 medalje argjendi. Protagonistët në këto arritje ishin, Kristi Ramadani dhe Erkand Qerimaj që garuan në kategorinë e peshave

Vazhdoni leximin →

Briken Calja dhe Erkand Qerimaj me objektiv Paris 2024

Peshëngritja shqiptare bëhet gati për të marrë pjesë në Çmimin e Madh të Katarit, që është i vlefshëm për kualifikueset e Lojërave Olimpike të Parisit më 2024. Briken Calja dhe Erkand Qerimaj, të dy në peshën deri në 81 kilogram, do të konkurrojnë në Doha të shtunën me mundësinë e tyre për të marrë normën

Vazhdoni leximin →

Shqipëria ëndërron sërish titull europian, Calja e Qerimaj synojnë medalje në shtangë!

Oreksi vjen duke ngrënë dhe Shqipëria pret sërish sukses. Dy peshëngritës me emër të madh si Briken Calja dhe Erkand Qerimaj do të konkurrojnë sot në Kampionatin Europian që zhvillohet në Tiranë, ndërsa kategoria e tyre është deri në 73 kg. Në orën 20:00 në Sallën Olimpike “Feti Borova” do të nisë konkurrimi në baterinë

Vazhdoni leximin →

Më në fund po i marrim me të mirë, para “me thasë” për Caljen e Qerimajn!

Këtë herë besohet se do të mbeten të kënaqur. Peshëngritësit më të mirë shqiptarë, Briken Calja dhe Erkand Qerimaj, do të përfitojnë një shumë të madhe financiare pas suksesit të tyre në Kampionatin Botëror të zhvilluar pak ditë më parë në Uzbekistan. Për Caljen, nënkampion i botës në dygarësh, ky shpërblim mund të arrijë afërsisht

Vazhdoni leximin →

Qerimaj bronz e Godelli ar në një stil në Europianin e peshëngritjes!

Tradita vazhdon dhe sporti shqiptar sërish i mbetet borxh peshëngritjes. Erkand Qerimaj dhe Daniel Godelli ishin kampionët e radhës që siguruan sukses ndërkombëtar, duke fituar medalje në kampionatin europian në Split të Kroacisë. Qerimaj, ish-kampion i Europës, këtë herë “u mjaftua” me medaljen e bronzit në dygarësh si dhe me medaljen e argjendit në stilin

Vazhdoni leximin →