Kroacia në finale, Daliç: Ta fitojmë tashmë atë medalje të artë!

Liga e Kombeve e ka sërish skuadrën ballkanase si pretendente. Më parë, Kroacia kishte arritur gjysmëfinalen dhe finalen, ndërsa tani është sërish në ndeshjen fundore me synim titullin. Suksesi në gjysmëfinale ishte ndaj Holandës, me shifrat 4-2 pas kohës shtesë, në një ndeshje të vështirë dhe me përmbysje. Holanda kryesoi 1-0 me golin e sulmuesit

Vazhdoni leximin →

Kroacia triumfon në “ferrin” e Bursës, vendos Kovaçiç

Treshja e madhe e mesfushës vazhdon të jetë aty. Luka Modriç, Marcel Brozoviç si dhe Mateo Kovaçiç (në vend të Ivan Perishiçit) dirigjuan lojën e Kroacisë që triumfoi 2-0 në stadiumin e Bursës ndaj Turqisë vendase. Në prani të 40 000 tifozëve, ishte Kovaçiç që shënoi dy gola, si dhe Livakoviç që vazhdoi formën e

Vazhdoni leximin →

Kroacia ia doli me një gjuajtje në kuadrat ndaj 12 të Brazilit!

Ka edhe kështu, dhe luan rol fati, por bashkë me forcën e madhe psikologjike. Nëse Kroacia dhe Brazili ishin thuajse barabar në mbajtjen e topit (51-49 për kroatët), konkretizimin e lojës me gjuajtje e pati shumë më mirë ekipi “karioka”. Brazilianët lëshuan 14 gjuajtje drejt portës së Livakoviçit dhe 12 prej tyre ishin brenda shtyllave.

Vazhdoni leximin →

Kroacia sërish në gjysmëfinale të Botërorit; favoriti Brazil ra në pengesën e parë!

Me gjithë respektin për Zvicrën, Kamerunin dhe Serbinë, padyshim ekipe të mira dhe finalist në Katar, “Selesao” do të kishte sfidën e vështirë fillestare. Kroacia, edhe pse kombëtarja e një vendi me vetëm 4 milionë banorë, vinte në çerekfinalen e Kupës së Botës si nënkampione e rruzullit në fuqi, dhe si ekipi me legjenda të

Vazhdoni leximin →