Hamilton, “baba” edhe për gjysmë-vëllain

Të rritesh nën hijen e vëllait të sukssesshëm nuk është aspak e lehtë, e aq më tepër kur bëhet fjalë për një kampion të shumëfishtë si Lewis Hamilton i cili angazhohet shumë edhe në hallet e familjes. Vëllai i tij, Nicolas është një nga njerëzit më të afërt të Lewis që e ka mbështetur në

Vazhdoni leximin →

Horner nuk e “përkëdhel” Verstappen

Transferimi i Lewis Hamilton te Ferrari do të shkaktojë një efekt të mirëfilltë dominoje në merkaton e pilotëve vitin që vjen. Transferimi i britanikut në Itali do të bëjë që të lirohet një vend te Mercedes në sezonin 2025. Këtë vend aspiron ta mbushë Maks Verstappen, i cili nuk ka fshehur dëshirën për të lënë

Vazhdoni leximin →

Hamilton: As prindërve nuk u thashë, që zgjodha Ferrarin

Premtimi i Lewis Hamilton dhe Ferrarit për të mos menduar për vitin 2025, kur piloti anglez do të ngasë makinën e kuqe, është fisnik dhe korrekt në qëllime (dhe në respekt të Carlos Sainz si dhe Mercedes), por edhe i vështirë për t’u ruajtur pas publikimit të marrëveshjes. Dhe kështu, pas Vasseur, edhe shtatë herë kampioni

Vazhdoni leximin →

Hamilton: Ferrari, një ëndërr fëmijërie

Me rastin e ditës së fundit të testimeve në Bahrein, Lewis Hamilton rikthehet për të folur për kalimin e tij te Ferrari nga viti 2025. “Ferrari është një ëndërr fëmijërie. Ishte një mundësi që vendosa ta shfrytëzoj – shpjegoi piloti britanik – Ishte vendimi më i vështirë që kam marrë ndonjëherë. Mercedes më ka mbështetur

Vazhdoni leximin →

Alonso “thumbon” Hamilton

Fernando Alonso komenton vendimin e Lewis Hamilton për t’u bashkuar me Ferrarin në vitin 2025 duke theksuar se kjo nuk ka qenë asnjëherë ëndrra e britanikut. “Nga jashtë dukej shumë i lidhur me skuadrën Mercedes dhe vendimi për të shkuar te Ferrari është disi i papritur por unë nuk di asnjë arsye se pse ai

Vazhdoni leximin →

Hamilton, Wolf nuk është i shqetësuar

Lewis Hamilton do të garojë me rivalët e Ferrarit në vitin 2025, ndërkohë që ky do të jetë viti i tij i fundit me Mercedes në Formula 1. Britaniku, 7 herë kampion bote, do të transferoje të makina e kuqe përvojën dhe mentalitetin e “numrit një”, ashtu siç bëri Michhael Shumacher në 1996. Ish-piloti gjerman

Vazhdoni leximin →

Hamilton milioner te Ferrari

Luis Hamilton do të jetë pjesë e Ferrarit nga viti 2025, teksa do të jetë piloti i dytë i “kokëkuqes” pas monegaskut Sharl Lëklerk. Por ky fakt duket se nuk e pengon skuderinë italiane që ta paguajë britanikun me thuajse dyfishin e pagës që merr Leclerc. Ky i fundit paguhet 30-35 milionë euro në vit,

Vazhdoni leximin →

Wolf i tronditur nga vendimi i Hamilton

Shefi i Mercedes-it, Toto Wolff, u trondit nga vendimi i Lewis Hamilton për t’u larguar nga skuadra gjermane dhe për t’u transferuar te Ferrari në fund të këtij viti, por ai theksoi se nuk mban inat ndaj tij. Hamilton nënshkroi një kontratë dyvjeçare me Mercedes në gusht të vitit të kaluar, por papritmas vendosi të

Vazhdoni leximin →

Lewis Hamilton drejt Ferrarit

Në një kohë që të gjithë presim bombën e mrkatos nga futbolli, ajo vjen nga Formula 1. 7 herë kampioni i botës, Lewis Hamilton do të realizojë ëndrrën e vjetër që është martesa me skuadrën nga Maranello. Duke nisur që prej vitit të ardhshëm, britaniku do të veshë tutën e kuqe për të nisur një

Vazhdoni leximin →