Erikseni: I lumtur që tregova se jam ende futbollist!

Kështu u shpreh lojtari ofensiv i Danimarkës pasi u rikthye në kombëtare, madje duke shënuar gol pas dy minutash në ndeshjen miqësore ndaj Holandës në Amsterdam (2-4).  “Jam i lumtur që munda të tregoj se ende mund të luaj futboll, – tha 30-vjeçari për televizionin holandez, – ndihem sikur kurrë nuk kam qenë larg ekipit.

Vazhdoni leximin →

“Frans Futbolli” “përdridhet”, por i jep shpresë Levandovskit për Topin e Artë

Lionel Mesi ia kërkoi publikisht këtë gjë, pavarësisht nëse e kishte me gjithë shpirt apo formalisht. Pra, ka një çështje në futbollin e sotëm (dhe jo thjesht nga mbështetja e Mesit, përkundrazi), me moton “Levandovski për Topin e Artë”. Për këtë çështje foli Paskal Ferre, shefi i “Frans Futbollit” (ai që u kritikua ashpër nga

Vazhdoni leximin →

Sporti në Zelandën e Re është në polemika për “të bardhën” dhe “të zezën”!

Jetojmë kohë ndryshimesh dhe kërkesash për më shumë liri, mundësi dhe barazi, por jo rrallë kaq keqkuptime, ndjeshmëri të tepërt dhe skajshmëri. Në Zelandën e Re po qarkullon ideja që ekipi kombëtar i futbollit të mos quhet më “Oll Uajts” (All Whites), pra “krejtësisht i bardhë” sepse konotacioni duket racist. Në të vërtetë, ky emër

Vazhdoni leximin →