12 eurodeputetë letër FIFA-s dhe UEFA-s: Përjashtoni Izraelin!

12 eurodeputetë kërkojnë përjashtimin e Izraelit nga të gjithë kompeticionet e organizuara nga FIFA dhe UEFA. Veprim të cilin kërkuan edhe 12 Federata të futbollit në Lindjen e Mesme. Duke përfshirë Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katarin. Deputetët e Parlamentit Europian u kanë dërguar nga një letër qeverive botërore dhe europiane të futbollit, duke

Vazhdoni leximin →

Botërori 2026, FIFA zgjedh stadiumet

Mbrëmjen e kaluar FIFA ka caktuar stadiumet ku do të luhen dy ndeshjet më të rëndësishme të Botërorit 2026. Turneu 39 ditorë ngre siparin në Meksiko Siti në “Estadio Azteca” më 11 qershor. Sa i përket finales së madhe, ajo do të luhet më 19 korrik në “MetLife Stadium” të Nju Xhersit. Sipas medieve amerikane

Vazhdoni leximin →

FIFA ndëshkon Venezuelën

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka urdhëruar Venezuelën t’i paguajë thuajse 3 milion dollarë argjentinasit Jose Pekerman si dëmshpërblim për shkarkimin e tij nga detyra e trajnerit të kombëtares në mars 2023. Federata e Futbollit të Venezuelës do t’i paguajë Pekermanit 1.71 milion dollarë si dëmshpërblim, plus dhe 5 përqind të interesave vjetore nga 23

Vazhdoni leximin →

Infantino kundër diskriminimit

Presidenti i FIFA-s, Giani Infantino, komentoi me një deklaratë shumë të ashpër atë që ndodhi gjatë ndeshjes Udinese-Millan me aktet e racizmit ndaj portierit Mike Maignan.  “Ngjarjet e së shtunës në Udine dhe Shefield janë absolutisht të neveritshme dhe krejtësisht të papranueshme. Nuk ka vend për racizëm apo forma të tjera diskriminimi, në futboll apo

Vazhdoni leximin →

FIFA bën publike listën e klubeve shqiptare me merkaton e bllokuar

Në futbollin shqiptar, jo pak çështje pagash futbollistash kanë shkuar në dyert e UEFA-s dhe FIFA-s, ku janë marrë dhe masa ndëshkuese për klubet shqiptare duke iu bllokuar merkatoja e transferimeve. Klubet shqiptare prej vitesh janë pjesëtare të rregullta të listave të FIFA-s sa i përket bllokimit të dritareve të merkatos për shkak të gjyqeve

Vazhdoni leximin →

FIFA “gjymton” Argjentinën

Dorë e rëndë e FIFA-s ndaj Argjentinës dhe federatave të ndryshme të Amerikës së Jugut. Nga gjoba për Brazilin e deri te sanksionet e vendosura ndaj Albiceleste, të shoqëruar edhe nga Kili, Kolumbia dhe Uruguaji. Vendime që do të kenë pasoja në ndeshjet e Messit dhe shokëve të tij në shtator 2024, gjatë kualifikueseve të

Vazhdoni leximin →