Europiani i Xhudos, Kosova largohet me 5 medalje

Kosova ka fituar katër medalje në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Montpellier të Francës. Një medalje e argjendtë dhe tri të bronzta ishte bilanci i Kosovës në këtë kampionat, ku mori pjesë me gjashtë garues. Festa e medaljeve filloi të premten kur fillimisht Distria Krasniqi, fitoi medalje të argjendtë në kategorinë deri

Vazhdoni leximin →

Nora e artë e Kosovës

Xhudistja Nora Gjakova ka arritur të fitojë në disiplinën e saj duke fituar medaljen e artë në Baku të Azerbajxhanit. Në Grand Slamin e xhudos, sportistja kosovare arriti majat në peshën deri në 57 kilogramë duke mposhtur në finale gjeorgjianen Eteri Liparteliani. Është e arta e parë për Norën në garat e mëdha të xhudos

Vazhdoni leximin →

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, Distria Krasniqi nis me fitore Kampionatin e xhudos

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe. Kampionja 27-vjeçare e xhudos, Distria Krasnqiri e ka nisur me fitore “aventurën” e saj, në Kampionatin Botëror të xhudos, “Wolrd Judo Master 2023”, që po zhvillohet në Hungari. Në përballjen e parë për të gjatë këtij kompeticioni, në kategorinë 52 kilogramë, Krasniqi mundi lehtësisht xhudisten belge, Amber Ryheul, duke

Vazhdoni leximin →