Premier League, kamera në trupin e arbitrave

Për herë të parë në një ndeshje të Premier League, gjyqtari do të ketë një video-kamerë në trup. Arbitri Jarred Gillett do të përdorë një pajisje të montuar në kokë të quajtur “RefCam” kur të gjykojë ndeshjen e sotme në kampionat midis Crystal Palace dhe Man Utd. Pamjet e filmuara nuk do të transmetohen drejtpërdrejt.

Vazhdoni leximin →

Skandal në Kolumbi, arbitri dhe VAR në stuhi pas një goli

Polemika në Kolumbi për vlefshmërinë e një goli, që sipas rregullores duhej anulluar. Gjithçka ndodhi në fund të ndeshjes së rangut të lartë mes Deportivo Pereira dhe Junior Barranquilla. Protagonist i episodit kyç ishte ish-qendërsulmuesi i Milanit, Carlos Bacca, qartësisht jashtë loje, por arbitri vërtetoi golin, pavarësisht rishikimit në fushë dhe për rrjedhojë mbështetjen e

Vazhdoni leximin →

Pranga dhunuesit të arbitrit në Luz

Në takimin e zhvilluar të dielën, të vlefshëm për javën e 18-të të Kategorisë së Parë, Luzi 2008 humbi 1-2 me Lushnjën, dhe, pas ndeshjes, punëtori i fushës së stadiumit në Luz ka goditur gjyqtarin kryesor të ndeshjes. Policia e Kavajës njofton se personi me iniciale A.L. është arrestuar në flagrancë. “Specialistët për Hetimin e

Vazhdoni leximin →

SHBA, arbitri sulmon trajnerin dhe e bën për spital

Gazeta “AS” në Spanjë bën me dije se gjatë orëve të kaluara në SHBA është arrestuar një arbitër në kategoritë inferiore pasi ai ka sulmuar fizikisht një trajner. Viktima është trajneri i Oak Hills, Rob Alexander, i cili u sulmua në mesin e ndeshjes mes skuadrave në të liceve. Policia ka arrestuar menjëherë arbitrin Brandon

Vazhdoni leximin →