Doviciozo feston 100 gara ne MotoGP; triumfon ne Brno te Çekise

Andrea Doviciozo e feston ne menyren me te mire te mundshme garen e tij te 100 ne karriere ne boterorin e MotoGP. Piloti italian i Dukatit fitoi Cmimin e Madh te Cekise te zhvilluar ne pisten e Brnos pas nje dueli fantastik me spanjollet Lorenzo dhe Markez.

Ne fakt kjo e diele ishte e gjitha per Dukatin qe plotesoi dopieten pikerisht me Lorenzon dicka qe nuk shihej prej 10 vitesh. Kampioni i botes ne fuqi, Mark Markez kete radhe u detyrua te kenaqej me vendin e trete, nje rezultat ky qe rezultoi mese i pranueshem, nderkohe qe Valentino Rosi doli i katerti. Markez pas kesaj gare e ka cuar ne 49 diferencen e pikeve me Rosin ne vendin e dyte nderkohe qe eshte 68 pike larg Doviciozos ne vendin e trete.

Sfidanti.al