Të fitoj titullin, pa le të më hedhin në vaskën me akull!

Antonio Konte nuk ia ka aspak frikën përsëritjes së skenave të frikshme të gëzimit pasi fitoi njërin nga titujt kampion me Juventusin (2013). Gazetarët anglezë nuk ngurruan ta pyesnin trajnerin e Çelsit, nëse ai do të tronditej ndopak nëse futbollistët e tij do ta hidhnin në vaskën me ujë me akull nëse fitohet kampionati, dhe italiani u përgjigj fare drejt.

“Shpresoj të ndodhë kështu, – tha Konte, duke qeshur ndërsa i kujtohej festimi në Torino, – momenti kremtimit të suksesit duhet të jetë fantastik, dhe unë jam i sigurt se lojtarët do të duan ta bëjnë siç duhet. Edhe unë jam po i këtij mendimi”. Çelsi mund ta fitojë titullin që sot, ndërsa luan në orën 21:00 në fushën e Uest Bromit, pavarësisht nga rezultati i Totenhemit. Edhe nëse nuk ia dalin, blutë do të kenë dy ndeshjet e fundit në shtëpi, por Konte nuk ka dëshirë të zgjatet. “Rëndësi ka të fitohet titulli, jo se ku fitohet, – tha ai, – ndaj Uest Bromit është një finale për ne”.

Sfidanti.alkonte1konte2