Rubiales përjashtohet 3 vite nga FIFA

Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales, është përjashtuar nga të gjitha aktivitetet e lidhura me futbollin për tre vjet. Rubiales puthi në buzë sulmuesen Jenni Hermoso pas fitores së Spanjës në finalen e Kupës së Botës për femra ndaj Anglisë. Ai u ndalua përkohësisht nga FIFA por fillimisht refuzoi largimin, përpara se të largohej në shtator. Të hënën, FIFA njoftoi ndalimin tre-vjeçar për shkeljen e nenit 13 të kodit të saj disiplinor. Rubiales, 46 vjeç, pretendoi se puthja në ceremoninë e prezantimit pas ndeshjes ishte e dyanshme dhe konsensuale, por Hermoso tha se nuk ishte konsensuale dhe paraqiti një ankesë ligjore. Incidenti la në hije fitoren historike të Spanjës në Sydney. Organizmi qeverisës botëror FIFA konfirmoi se rasti kishte të bënte me “ngjarjet që ndodhën gjatë finales së Kupës së Botës për Femra FIFA më 20 gusht 2023, për të cilat Rubiales ishte pezulluar përkohësisht për një periudhë fillestare prej 90 ditësh.

sfidanti.al