Prag Brazil-Argjentinë, derbi i Amerikës së Jugut vendos finalistin!

Presioni është në nivelin më të lartë. Kombëtarja braziliane e ka gjithë mbështetjen e publikut, por kjo nuk ia heq stresin në prag të derbit të madh me Argjentinën. Luhet gjysmëfinalja e Kupës së Amerikës, në stadiumin e Belo Horizontes në orën 2 e 30 të mëngjesit, sipas orës së Shqipërisë, dhe prej “selesaos” kërkohet vetëm fitorja.

Në pritje të një mrekullie në Botërorin e ardhshëm, të paktën duhet fituar ky trofe, aq më shumë sepse luhet në shtëpi, ndërsa suksesi i fundit është i 12 viteve më parë. Trajneri Tite sidomos rrezikon postin nëse nuk ia del. Ai ka disa shqetësime, pasi në dyshim janë Filipe Luis e Fernandinjo, ndonëse sulmuesi Riçarlison duhet të jetë shëruar. Në sulm pritet treshja, Gabriel Zhezus-Firmino-Kutinjo. “Selesao” nuk është se ka kënaqur plotësisht pas barazimit në grup me Venezuelën, dhe kualifikimin vetëm me penallti ndaj Paraguajit.

“E vërteta është se nuk kam fjetur mirë këto net, – tha trajneri brazilian, – unë nuk jam supermen, por një qenie njerëzore. Gjithsesi, kjo është normale dhe unë ndihem mirë. Luajmë ndaj Argjentinës, një rivaleje të madhe, që ka shumë talente të mbledhur në një skuadër. Ata kanë Mesin, Agueron, por edhe ne kemi Kutinjon, Firminon, Uillianin apo Neresin. Do të jetë një duel i madh, dhe kemi besim se do t’ia dalim”.

Argjentina mbërriti në Belo Horizonte me shpresë. Edhe për të, trysnia ekziston, por më pak se për vendasit, ndonëse nga Lionel Mesi kërkohet të fitohet më në fund një trofe me kombëtaren. Stërvitja e fundit u bë në kompleksin e Kruzeiros, me trajnerin Skaloni që padyshim u përpoq të forconte mbrojtjen, ndërsa për sulmin do të mendojë treshja Mesi-Lautaro Martinez-Aguero.

“Mund t’iu them se Aguero do të jetë titullar”, – tha trajneri, që vazhdoi me shaka se “pjesa tjetër nuk është e konfirmuar, përfshi edhe Mesin”. Më pas, ai komentoi ndeshjen duke theksuar se “Brazili është në moment të mirë, lojtarët kanë kohë që luajnë bashkë, dhe trajneri ka kohë në stol, ky është një avantazh për ta”. Skaloni pohoi se Brazili është favorit i Kupës së Amerikës, rivali për t’u mundur, por shtoi se kjo nuk do të thoshte se Argjentina nuk do të luante për fitore.

Brazili jepet favorit për fitoren në 90 minuta apo edhe për kualifikimin në “Stadio Mineirao”, madje me diferencë, ndonëse gjithçka do ta tregojë fusha.

Sfidanti.al